رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • طرح نقطه ای فدرال رزرو برای شروع اقدام بزرگ بعدی در XAUUSD.
  • قیمت طلا پس از افت روز دوشنبه توانست فشار نزولی را از بین ببرد.
  • چشم انداز تکنیکال نشان می دهد که سوگیری صعودی دست نخورده باقی می ماند.
  • داده های CPI ایالات متحده و اعلامیه های سیاست فدرال رزرو بر عملکرد بازار در هفته آینده تسلط خواهند داشت.

قیمت طلا هفته را تحت فشار نزولی آغاز کرد و در روز دوشنبه بیش از 1.5 درصد از دست داد و قبل از اینکه دوباره کشش خود را به دست آورد. XAUUSD در نیمه دوم هفته بازگشت خود را به 1800 دلار افزایش داد اما در نهایت هفته را تقریباً بدون تغییر به پایان رساند. داده‌های مربوط به تورم از سوی ایالات متحده و اعلامیه‌های سیاست فدرال رزرو در هفته آینده به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تصمیم بگیرند که آیا قیمت طلا می‌تواند رشد صعودی خود را تا پایان سال ادامه دهد یا خیر.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

اگرچه چندین شهر در چین تصمیم گرفتند که محدودیت‌های کرونا را در آخر هفته کاهش دهند، اما پس از آن که داده‌های چین نشان داد که فعالیت معاملاتی در بخش خدمات در ماه نوامبر با سرعتی رو به کاهش است، بازارها ریسک گریز شدند. به نوبه خود، دلار آمریکا به عنوان یک پناهگاه امن قدرت خود را جمع کرد و XAUUSD را مجبور کرد در ابتدای هفته روی پای خود باقی بماند.

در روز سه‌شنبه، داده‌های ایالات متحده نشان داد که PMI خدمات ISM در نوامبر از 54.4 در ماه اکتبر به 56.5 در ماه نوامبر بهبود یافت و به دلار آمریکا کمک کرد تا حرکت صعودی خود را حفظ کند و روند صعودی قیمت طلا را دشوار کند.

چین، واردکننده اصلی طلا، در اواسط هفته اقدامات تسهیل بیشتری را اعلام کرد و قیمت طلا با خوش بینی مجدد نسبت به بهبود چشم انداز تقاضا برای این فلز گرانبها شروع به کاهش کرد. دولت چین گفت که موارد مثبت بدون علامت یا موارد با علائم خفیف اجازه خواهند داشت تا هفت روز در خانه قرنطینه شوند. کمیسیون ملی بهداشت همچنین در بیانیه ای خاطرنشان کرد: «هر گونه کنترل حرکتی نباید اجرا شود» و توضیح داد که آزمایش انبوه PCR تا حد زیادی کنار گذاشته می شود و به بیمارستان ها، خانه های سالمندان و مدارس محدود می شود.

در غیاب انتشار داده‌های با تأثیر بالا، جریان‌های ریسک همچنان بر بازارهای مالی در روز پنجشنبه تسلط داشتند و XAUUSD از فشار فروش پیرامون دلار آمریکا سود برد.

در روز جمعه، داده‌های ایالات متحده نشان داد که شاخص قیمت تولیدکننده “PPI” از 8.1 درصد در اکتبر به 7.4 درصد در ماه نوامبر کاهش یافته است. در همین بازه زمانی، شاخص اصلی PPI به 6.2 درصد کاهش یافت و از پیش بینی تحلیلگران از 6 درصد پیشی گرفت. با واکنش اولیه، دلار آمریکا در برابر رقبای خود تقویت شد، اما XAU/USD برای حفظ جایگاه خود در آستانه آخر هفته مشکلی نداشت.

هفته بعد چه خواهد شد؟

اداره آمار ایالات متحده آمار تورم نوامبر را در روز سه شنبه منتشر خواهد کرد. پیش‌بینی می‌شود که بر اساس سالانه شاخص قیمت مصرف کننده “CPI” بدون تغییر در 7.7 درصد باقی بماند. انتظار می‌رود شاخص CPI سالانه، که قیمت‌های نوسان مواد غذایی و انرژی را حذف می‌کند، از 6.3 درصد در اکتبر به 6.4 درصد افزایش یابد. واکنش بازار به گزارش تورم احتمالاً با پایین‌تر از حد انتظار CPI اصلی که بر دلار آمریکا فشار می‌آورد و باعث تقویت XAUUSD و بالعکس می‌شود، مستقیم خواهد بود. با این حال، پیش از اعلام سیاست فدرال رزرو در روز چهارشنبه، سرمایه گذاران می توانند از شرط بندی های بزرگ خودداری کنند و تاثیر داده های CPI بر قیمت طلا می تواند کوتاه مدت بماند.

بر اساس گزارش CME Group FedWatch Tool، بازارها با احتمال بالای 80 درصد افزایش نرخ 50 واحدی “bps” پس از جلسه سیاست گذاری در دسامبر، قیمت گذاری می کنند. با توجه به اینکه جروم پاول، رئیس FOMC در آخرین حضور عمومی خود اذعان کرد که تعدیل سرعت افزایش نرخ بهره منطقی است، افزایش 50 واحدی نباید شگفت‌انگیز باشد. در صورتی که فدرال رزرو افزایش 75 واحدی را انتخاب کند، که در این مرحله یک احتمال بسیار کم است، احتمالاً XAUUSD تحت فشار نزولی شدید قرار گرفته و به شدت سقوط خواهد کرد.

اگر فدرال رزرو طبق پیش بینی های گسترده، نرخ سیاستی خود را 50 واحد افزایش دهد، خلاصه پیش بینی های اقتصادی “SEP” – به اصطلاح نمودار نقطه ای – برای سرنخ هایی در مورد افزایش نرخ بهره در آینده توسط فعالان بازار مورد بررسی قرار می گیرد.

در ماه سپتامبر، نمودار نقطه نشان داد که دید متوسط مقامات از نرخ پایانه “نهایی” فدرال رزرو 4.6٪ است. ترمینال احتمالاً در دسامبر بیشتر مورد بازنگری قرار خواهد گرفت. گزارش نزدیکتر به 5.5 درصد نسبت به 5.0 درصد را می توان به عنوان منعکس کننده دیدگاه مناقشه‌ای اکثریت اعضا دانست و باعث افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا و همچنین دلار آمریکا شد. از طرف دیگر، نرخ پایانی 5.0 درصد یا کمتر از آن باید به بازارها اجازه دهد تا نسبت به چرخش سیاست فدرال رزرو در نیمه دوم سال 2023 خوش بین باشند و دلار آمریکا را مجبور به تضعیف در برابر رقبای خود کند.

سرمایه گذاران همچنین به پیش بینی های رشد تولید ناخالص داخلی “GDP” در نمودار نقطه ای توجه زیادی خواهند داشت. در ماه سپتامبر، مقامات فدرال رزرو شاهد رشد 1.2 درصدی اقتصاد آمریکا بودند. یک تجدید نظر نزولی قابل توجه در پیش بینی رشد سال 2023 می تواند به دلار آمریکا آسیب برساند در حالی که رقم نزدیک به پیش بینی سپتامبر می تواند تأثیر معکوس داشته باشد. اگر برخی از سیاست گذاران رکود سال آینده را مد نظر قرار دهند، احتمالاً باعث می شود که دلار آمریکا به فروش برسد و فعالان بازار باید حدس بزنند که آیا فدرال رزرو می تواند در مسیر انقباض باقی بماند یا خیر.

در روز پنج‌شنبه، اطلاعات خرده‌فروشی پیش از گزارش‌های اولیه PMI تولید و خدمات در دسامبر S&P Global در گزارش اقتصادی ایالات متحده نمایش داده می‌شود. با این حال، بعید است که این داده ها واکنش بازار قابل توجهی را با سرمایه گذارانی که اعلامیه سیاست فدرال رزرو را ارزیابی می کنند، ایجاد کند.

همچنین شایان ذکر است که بانک مرکزی اروپا و بانک انگلستان نیز تصمیمات سیاسی خود را در روز پنجشنبه اعلام خواهند کرد. حتی اگر فدرال رزرو باعث تضعیف دلار آمریکا شود، لحن منفی از سوی بانک مرکزی اروپا یا BOE می تواند واگرایی سیاست ها را برجسته کند و در را برای تقویت مجدد دلار باز کند و صعود بالقوه XAUUSD را محدود کند.

calender

چشم انداز تکنیکال قیمت طلا

چشم انداز تکنیکال نشان می دهد که سوگیری صعودی دست نخورده باقی می ماند. شاخص “RSI” در نمودار روزانه به بالای 60 در روز جمعه صعود کرد که نشان دهنده افزایش حرکت صعودی است. علاوه بر این، XAUUSD بالاتر از میانگین حرکتی 200 روزه، که در حال حاضر در 1792 دلار قرار دارد، صعود کرده و تثبیت شد، که همه اینها سوگیری صعودی را تأیید کرد.

در جهت صعودی، 1800 دلار “سطح روانی، سطح ایستا” به عنوان مقاومت اولیه قبل از 1830 دلار “فیبوناچی 50% اصلاحی” و 1860 دلار “سطح ایستا” در مرحله بعد همسو می شود.

در صورتی که خریداران نتوانند از 1792 دلار دفاع کنند، نزول بیشتری به 1780 دلار ” فیبوناچی 23.8 %” و 1770 دلار”سطح استاتیک، میانگین حرکتی 20 روزه” مشاهده می شود.

Gold Price technical outlook

نظرسنجی پیش بینی قیمت طلا

Gold price forecast poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-price-weekly-forecast-fed-dot-plot-to-trigger-next-big-action-in-xau-usd-202212091534

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.