رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

پیش بینی هفتگی قیمت طلا

  • اصلاح آینده XAUUSD قبل از شروع روند صعودی.
  • قیمت طلا برای چهارمین هفته متوالی افزایش یافت.
  • کاهش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده و ضعف گسترده دلار آمریکا به افزایش هفتگی XAUUSD دامن زد.
  • چشم انداز تکنیکال نشان می دهد که این جفت می تواند در کوتاه مدت یک اصلاح نزولی داشته باشد.

به دنبال صعود قاطع روز جمعه، قیمت طلا هفته جدید را با روند صعودی آغاز کرد و در روزهای دوشنبه و سه شنبه در محدوده مثبت بسته شد. پس از سکوت در روز چهارشنبه، XAUUSD دوباره قدرت خود را به دست آورد و برای اولین بار در هفت ماه قبل تا 1900 دلار صعود کرد و چهارمین هفته متوالی را در محدوده مثبت بسته شد. درک ریسک و عملکرد بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده می تواند حرکت این جفت ارز را در هفته آینده در بحبوحه عدم انتشار داده های کلان سطح بالا از ایالات متحده تحریک کند.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

پس از آنکه داده‌های ایالات متحده نشان داد که تورم دستمزد و تورم قیمت نهاده در ایالات متحده در ماه دسامبر کاهش یافته است، شرط‌های مناقشه‌آمیز Fed در آغاز هفته بر بازارهای مالی تسلط یافتند. با کاهش بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده به 3.5 درصد در روز دوشنبه، XAUUSD با همبستگی معکوس موفق به افزایش سود روز جمعه شد.

اگرچه سیاست گذاران فدرال رزرو تلاش کردند تا در برابر انتظارات برای چرخش سیاست فدرال رزرو عقب نشینی کنند، جریان های ریسک بر بازارهای مالی روز سه شنبه مسلط شدند. به نوبه خود، دلار آمریکا برای یافتن تقاضا با مشکل مواجه شد و به XAUUSD اجازه داد تا به رشد خود ادامه دهد. در غیاب انتشار داده‌های با تاثیر بالا در روز چهارشنبه، سرمایه‌گذاران از انجام شرط‌بندی‌های بزرگ در آستانه انتشار آمار تورم مورد انتظار ایالات متحده در روز پنجشنبه خودداری کردند.

اداره آمار کار ایالات متحده گزارش داد که شاخص قیمت مصرف کننده “CPI” در دسامبر از 7.1 درصد در نوامبر به 6.5 درصد به صورت سالانه کاهش یافته است که مطابق با انتظارات بازار است. به طور ماهانه، CPI 0.1٪ کاهش یافت. علاوه بر این، CPI اصلی، که قیمت‌های مواد غذایی و انرژی نوسان را در نظر نمی‌گیرد، در ماه نوامبر 0.3 درصد افزایش یافت، اما نرخ سالانه به 5.7 درصد کاهش یافت. با واکنش اولیه، دلار آمریکا تحت فشار شدید فروش قرار گرفت و قیمت طلا برای اولین بار از ماه می در روز پنجشنبه از 1900 دلار فراتر رفت. در همین حال، پاتریک هارکر، رئیس فدرال رزرو فیلادلفیا و رافائل بوستیک، رئیس فدرال رزرو آتلانتا، هر دو حمایت خود را از افزایش 25 واحدی “bps” نرخ بهره بانک مرکزی در اوایل فوریه ابراز کردند و انتظارات از کاهش سرعت کاهش نرخ را افزایش دادند.

به دنبال ارقام CPI و اظهارنظرهای فدرال رزرو، احتمال افزایش 25 واحدی نرخ بهره فدرال رزرو به بالای 90 درصد رسید و بازده اوراق قرضه 10 ساله آمریکا برای اولین بار در سه هفته گذشته به زیر 3.5 درصد رسید و به افزایش نرخ XAUUSD دامن زد. در نیمه دوم هفته پیش از پایان هفته، دانشگاه میشیگان “UoM” گزارش داد که شاخص اعتماد مصرف کننده در اوایل ژانویه از 59.7 در دسامبر به 64.6 افزایش یافت. UoM در نشریه خود خاطرنشان کرد: «انتظارات تورمی سال آینده برای چهارمین ماه متوالی کاهش یافت و از 4.4 درصد در دسامبر به 4.0 درصد در ژانویه کاهش یافت». با این گزارش که راه را برای بهبود بازده اوراق قرضه آمریکا بسته است، XAUUSD جایگاه خود را حفظ کرد و در نهایت به رشد هفتگی نزدیک به 2 درصد رسید.

هفته بعد چه خواهد شد؟

در روز سه‌شنبه، داده‌های تولید ناخالص داخلی “GDP” از چین برای سه ماهه چهارم، در کنار ارقام خرده‌فروشی و تولید صنعتی دسامبر، توسط فعالان بازار به دقت مشاهده خواهد شد. عملکرد اقتصادی بهتر از حد انتظار در چین، بزرگترین مصرف کننده طلای جهان، می تواند به XAUUSD کمک کند تا بالاتر رود. از سوی دیگر، تأثیر منفی بالقوه انتشار ناامیدکننده تولید ناخالص داخلی، که احتمالاً با توجه به افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در دسامبر وجود دارد، باید کوتاه مدت باقی بماند.

دفتر اقتصادی ایالات متحده در روز چهارشنبه شامل خرده فروشی در دسامبر خواهد بود. از آنجایی که این داده ها برای تغییرات قیمت تعدیل نشده اند، بعید است که تأثیر قابل توجهی بر احساسات ریسک یا ارزش دلار آمریکا داشته باشد.

در هفته آینده سرمایه گذاران به ارقام سود سه ماهه چهارم نیز توجه خواهند کرد. مورگان استنلی، گلدمن ساکس و نتفلیکس از جمله شرکت های قابل توجهی هستند که هفته آینده درآمد خود را گزارش خواهند کرد. در طول ساعات معاملاتی آمریکا، عملکرد شاخص‌های اصلی وال استریت می‌تواند سرنخی جهت دار برای XAUUSD ارائه دهد. بهبود حال و هوای بازار احتمالاً به این جفت کمک می کند تا جایگاه خود را حفظ کند و بالعکس.

همچنین شایان ذکر است که 3.4 درصد به عنوان حمایت کلیدی برای بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده است. در اوایل دسامبر، بازدهی 10 ساله پس از تست آن سطح، بازگشتی قوی داشت. اقدامی مشابه می تواند باعث اصلاح نزولی قیمت طلا شود. از طرف دیگر، افت زیر 3.4 درصد احتمالاً راه را برای کاهش طولانی مدت بازدهی باز می کند و باعث افزایش XAUUSD می شود.

calender

چشم انداز تکنیکال قیمت طلا

چشم‌انداز تکنیکال کوتاه‌مدت XAUUSD به شرایط خرید بیش از حد اشاره می‌کند که این جفت ارز کمی بالاتر از کانال صعودی از اوایل نوامبر رسیده است و شاخص “RSI” بالای 70 قرار دارد. بنابراین، قیمت طلا می‌تواند قبل از تمدید یک اصلاح تکنیکال انجام دهد.

در جهت نزولی، 1880 دلار “فیبوناچی 61.8% اصلاح آخرین روند نزولی، نقطه میانی کانال صعودی” به عنوان حمایت اولیه جلوتر از 1860 دلار “حد پایین کانال صعودی” قرار می گیرد. در صورتی که حمایت دوم شکست بخورد، XAUUSD می تواند تا 1830 دلار، جایی که میانگین حرکتی ساده 20 روزه قرار دارد، ادامه دهد.

در صورتی که قیمت طلا بالای 1900 دلار تثبیت شود و آن سطح را به عنوان حمایت تایید کند، می تواند 1920 دلار، 1940 دلار و 1960 دلار را هدف قرار دهد که همه سطوح ثابت از آوریل 2022 هستند.

Gold price technical outlook

نظرسنجی پیش بینی قیمت طلا

نظرسنجی FXStreet Forecast نشان می دهد که کارشناسان انتظار ندارند قیمت طلا در هفته آینده افزایش قابل توجهی داشته باشد و میانگین هدف در چشم انداز یک هفته ای 1893 دلار باشد. چشم انداز یک ماهه تصویر متفاوتی را ترسیم می کند.

Gold price forecast poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-price-weekly-forecast-xau-usd-eyes-correction-before-extending-rally-202301131523

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.