رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • قیمت XAUUSD برای هدف قرار دادن بالاترین نرخ‌های چند ماهه جدید در جریان است.
  • قیمت طلا از ضعف گسترده دلار آمریکا و کاهش بازدهی اوراق قرضه آمریکا منفعت برد.
  • XAUUSD می تواند قبل از هدف قرار دادن 1800 دلار با مقاومت 1780 دلاری روبرو شود.
  • احتمالاً جریان های ریسک همچنان بر دلار آمریکا تأثیر می گذارد و به XAUUSD کمک می کند تا به سمت بالاتر حرکت کند.

قیمت طلا در روز دوشنبه پایین تر از 1700 دلار نسبتا آرام بود اما پس از عبور از آن سطح در روز سه شنبه، قاطعانه افزایش یافت. با کاهش شدید بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده در روز پنجشنبه و تحت فشار قرار دادن دلار آمریکا، XAUUSD رالی خود را افزایش داد و به بالاترین سطح خود از آگوست یعنی 1760 دلار رسید. در غیاب انتشار داده‌های کلان اقتصادی با تأثیر بالا در هفته آینده، ادراک این ریسک احتمالاً همچنان بر ارزش دلار آمریکا و عملکرد قیمت طلا تأثیر خواهد گذاشت.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

داده‌های معاملاتی ناامیدکننده از چین، که نشان می‌دهد اقتصاد این کشور با سرعت کمتری نسبت به انتظار افزایش یافته است، باعث شد بازارها هفته را با احتیاط آغاز کنند. علاوه بر این، مقامات چینی گزارش هایی مبنی بر اینکه چین در حال برنامه ریزی برای کاهش محدودیت های مرتبط با کووید است را رد کردند. این تحولات اجازه نداد قیمت طلا بر اساس رشد روز جمعه افزایش یابد، اما تغییر مثبتی که در احساس ریسک مشاهده شد به آن کمک کرد تا زیان خود را محدود کند.

شاخص های اصلی وال استریت اواخر روز دوشنبه با افزایش قیمت سرمایه گذاران در پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات میان دوره ای ایالات متحده و تلاش دلار آمریکا “USD” برای یافتن تقاضا، افزایش یافت. اگرچه احتمالاً نتیجه انتخابات در اوایل دسامبر پس از دور دوم انتخابات در جورجیا نهایی می شود، جمهوری خواهان همچنان در مسیر کسب اکثریت مجلس نمایندگان هستند.

با تسلط جریان های ریسک بر بازارهای مالی در روز سه شنبه، قیمت طلا به بالای 1700 دلار صعود کرد و توانست در آنجا تثبیت شود. بازارها در روز چهارشنبه ساکت ماندند زیرا سرمایه گذاران از انجام شرط بندی های بزرگ در آستانه انتشار داده های مورد انتظار شاخص قیمت مصرف کننده “CPI” از ایالات متحده خودداری کردند.

روز پنجشنبه، اداره آمار کار ایالات متحده گزارش داد که CPI سالانه در ایالات متحده از 8.2٪ در سپتامبر به 7.7٪ در اکتبر کاهش یافته است. علاوه بر این، CPI اصلی، که قیمت های نوسان انرژی و مواد غذایی را حذف می کند، از 6.6 درصد به 6.3 درصد کاهش یافت. هر دوی این خوانش ها کمتر از انتظارات بازار بود و باعث شد که دلار آمریکا تحت فشار فروش سنگینی قرار گیرد. شاخص دلار آمریکا بیش از 2 درصد در روز کاهش یافت و XAUUSD برای اولین بار در سه ماه گذشته به بالای 1750 دلار رسید.

در همین حال، فعالان بازار شرط‌بندی‌ها را بر روی یک افزایش ۷۵ واحدی “bps” دیگر نرخ بهره فدرال رزرو در دسامبر کاهش دادند و باعث کاهش شدید بازده اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا شد. بر اساس گزارش CME Group FedWatch Tool، احتمال افزایش 50 bps نرخ فدرال رزرو در ماه دسامبر در حال حاضر 80 درصد است، در مقایسه با 50 درصد قبل از گزارش تورم.

در ساعات معاملات آسیایی روز جمعه، کمیسیون ملی بهداشت چین “NHC” اعلام کرد که تصمیم گرفته اند قرنطینه لازم را برای مسافران و افرادی که تماس نزدیک با موارد تایید شده کووید داشتند، به مدت دو روز کاهش دهند. NHC همچنین خاطرنشان کرد که آنها ردیابی تماس های ثانویه موارد کووید را متوقف خواهند کرد. خوش‌بینی مجدد در مورد دور شدن چین از سیاست‌های مقابله با کووید صفر، تقویت بیشتری برای دارایی‌های حساس به ریسک ایجاد کرد و بر دلار آمریکا تأثیر گذاشت. به نوبه خود، قیمت طلا به روند صعودی خود ادامه داد و در روز جمعه به بالای 1760 دلار رسید.

هفته بعد چه خواهد شد؟

آمار تولید صنعتی و خرده فروشی ماه اکتبر از چین روز سه شنبه منتشر خواهد شد. با این حال، سرمایه‌گذاران احتمالاً این داده‌ها را نادیده می‌گیرند و بر تحولات پیرامون محدودیت‌های کووید تمرکز خواهند کرد. در صورتی که چین به کاهش قوانین خود ادامه دهد، قیمت طلا با بهبود چشم انداز تقاضا افزایش می یابد.

روز چهارشنبه، اداره سرشماری ایالات متحده داده های خرده فروشی اکتبر را منتشر خواهد کرد که انتظار می رود رشد 0.8٪ را نشان دهد. از آنجایی که فروش برای تغییرات قیمت تعدیل نمی شود، بعید است که واکنش بازار قابل توجهی را ایجاد کند.

نظرسنجی تولیدی بانک فدرال رزرو فیلادلفیا و داده های هفتگی اولیه ادعاهای بیکاری وزارت کار ایالات متحده آخرین داده های هفته از ایالات متحده در روز پنجشنبه خواهد بود.

از آنجایی که انتشار داده های ذکر شده در بالا، پتانسیل حرکت بازارها را به میزان قابل توجهی ندارند، شرکت کنندگان به دقت فید بک ها و درک کلی ریسک را زیر نظر خواهند داشت. در صورتی که شاخص‌های جهانی سهام حرکت صعودی را در هفته آینده حفظ کنند، XAUUSD می‌تواند از ضعف گسترده دلار آمریکا سرمایه‌گذارجذب کند.

به دنبال گزارش نرم تورم اکتبر، لوری لوگان، رئیس فدرال رزرو دالاس و مری دالی، رئیس فدرال رزرو سانفرانسیسکو، هر دو اشاره کردند که کاهش سرعت افزایش نرخ بهره مناسب است. به طور مشابه، رئیس فدرال رزرو کانزاس سیتی، استر جورج، گفت که از رویکرد “سنجیده تر” برای افزایش نرخ حمایت خواهد کرد. موقعیت بازار حاکی از آن است که فضای نزولی بیشتری برای دلار آمریکا وجود دارد و احتمال افزایش نرخ بهره 75 واحدی در دسامبر همچنان در حدود 20 درصد است.

calender

 

چشم انداز تکنیکال قیمت طلا

شاخص “RSI” در نمودار روزانه قرار است برای اولین بار از ماه مارس به محدوده بیش از حد خرید یعنی بالای 70 برسد. اگرچه این پیشرفت نشان می‌دهد که XAUUSD می‌تواند اصلاح تکنیکال انجام دهد ولی چشم‌انداز کوتاه‌مدت با بسته شدن قیمت طلا بالاتر از میانگین 100 روزه “SMA” و اصلاح 23.6% فیبوناچی از روند نزولی بلندمدت قبلی، صعودی باقی می‌ماند.

همچنین 1760 دلار به عنوان مقاومت موقت همسو شده است و در صورتی که این سطح به عنوان حمایت تأیید شود، XAUUSD می تواند 1780 دلار “فیبوناچی 38.2% اصلاحی” و 1800 دلار “میانگیم 200 روزه، سطح روانی” را هدف قرار دهد.

در مسیر نزولی، 1720 دلار “میانگین 100 روزه، اصلاح فیبوناچی 23.6٪” به عنوان حمایت قرار دارد. تنها بسته شدن کندل روزانه زیر این سطح می تواند به عنوان یک پیشرفت نزولی قابل توجه تلقی می شود و در را برای نزول های بیشتر به سمت 1700 دلار “سطح روانی” و 1675 دلار “میانگین 50 روزه” باز می کند.

Gold technical outlook

نظرسنجی پیش بینی قیمت طلا

نظرسنجی FXStreet Forecast به یک سوگیری خنثی/ صعودی در کوتاه مدت اشاره می کند که میانگین هدف یک هفته ای آن 1768 دلار است. چشم انداز یک ماهه تصویری متفاوت ارائه می دهد، اما چشم انداز فصلی با هدف 1801 دلار به شدت صعودی باقی می ماند.

Gold price forecast poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-price-weekly-forecast-xauusd-to-target-new-multi-month-highs-on-risk-flows-202211111525

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.