رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • دلار آمریکا ازآغاز سال 2023 بدون جهت مانده.
  • تورم اروپا در دسامبر بیش از حد انتظار کاهش یافت.
  • داده های خوش بینانه مربوط به اشتغال ایالات متحده باعث افزایش تقاضا برای دلار آمریکا شد.
  • EURUSD پس از سه ماه صعود متوالی وارد مرحله اصلاحی شد.

جفت ارز EURUSD در هفته اول سال 2023 سقوط کرد و قبل از بسته شدن در حدود 1.0520 معامله شد. دلار آمریکا در روز سه‌شنبه بدون کاتالیزور مشخصی افزایش یافت و روز بعد در همان روند سقوط کرد. پس از اینکه کمیته بازار آزاد فدرال ایالات متحده “FOMC” صورتجلسه نشست دسامبر را منتشر کرد که بعداً با داده های خوش بینانه مربوط به اشتغال ایالات متحده تقویت شد، دلار سرانجام روز چهارشنبه شتاب صعودی گرفت.

یورو در ابتدا علیه رقیب آمریکایی خود افزایش یافت، اما در نهایت تسلیم شد تا شواهد نشان دهد که وضعیت اقتصادی ایالات متحده در وضعیت بهتری قرار دارد تا با انقباض قوی پولی از بین برود.

بخش شغل‌های پزشکی

داده های مربوط به اشتغال از نظر افزایش دلار در اواسط هفته تعیین کننده بود، زیرا نظرسنجی دسامبر ADP در مورد ایجاد مشاغل خصوصی افزایش چشمگیر 235 هزار نفر را نشان داد که تا حد زیادی از 150 هزار مورد انتظار فراتر رفت. علاوه بر این، کارفرمایان مستقر در ایالات متحده 43.651 هزار اخراج در ماه دسامبر گزارش کردند که بسیار کمتر از 76.835 هزار نفر قبلی بود. سرانجام، روز جمعه، ایالات متحده گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی را برای آخرین ماه سال 2022 منتشر کرد که نشان داد این کشور 223 هزار شغل جدید اضافه کرده است در حالی که نرخ بیکاری به 3.5٪ کاهش یافته است، علیرغم اینکه نرخ مشارکت به 62.3٪ افزایش یافته است. از سوی دیگر، میانگین درآمد ساعتی 4.6 درصد نسبت به ماه نوامبر 4.8 درصد کاهش یافته است.

کاهش فشارهای تورمی باید به فدرال رزرو ایالات متحده کمک کند تا سرعت انقباض کمی را کاهش دهد. بنابراین، دلار آمریکا با گزارش خوش‌بینانه کاهش یافت و از پایین‌ترین سطح 4 هفته اخیر 1.0480 بهبود یافت. با این حال، EURUSD نتوانست سودهای خود را فراتر از آستانه 1.0500 افزایش دهد.

فدرال رزرو ایالات متحده همچنان نگران تورم است

فدرال رزرو آمریکا در آخرین نشست سال 2022، نرخ بهره را 50 واحد افزایش داد و نرخ بهره معیار خود را به بالاترین حد در 15 سال گذشته یعنی 4.25٪ -4.5٪ رساند. در آن زمان، سیاستگذاران با پیش‌بینی افزایش بیشتر نرخ بهره تا سال 2023، بدون پیش‌بینی کاهش حداقل تا سال 2024، مشارکت‌کنندگان بازار را با موضعی تندرو غافلگیر کردند. سرمایه‌گذاران گمانه‌زنی می‌کردند که فدرال رزرو پیش از این رویداد حرکت می‌کند و این شوک متوقف شد. به رکود سه ماهه دلار آمریکا پایان داد.

صورتجلسه FOMC عزم سیاستگذاران را برای ادامه مبارزه با تورم به هر قیمتی تایید کرد. دلار پس از رویداد افزایش یافت و پس از آن به دلیل ارقام قوی مرتبط با اشتغال که حکایت از بازار کار سالم داشت، جایگاه بیشتری را به دست آورد.

یورو زمین خود را نداشت، زیرا داده های اروپایی دلگرم کننده بود، اما چشمگیر نبود. از یک طرف، ارقام مربوط به رشد نشان دهنده پیشرفت بود، اما همچنین نشان داد که اقتصادهای محلی در قلمرو انقباض قرار دارند. بیشتر شاخص‌های PMI جهانی S&P در دسامبر به صورت صعودی مورد بازبینی قرار گرفتند، اگرچه خروجی خدمات آلمان کمتر مورد بازبینی قرار گرفت.

تورم اروپا بهبود می یابد، بانک مرکزی اروپا مسیر انقباضی را حفظ می کند

از سوی دیگر، ارقام تورم نشان می دهد که بدترین فشارهای قیمتی ممکن است به پایان برسد. شاخص هماهنگ قیمت‌های مصرف‌کننده آلمان “HICP” در ماه دسامبر 9.6 درصد افزایش یافت که بسیار کمتر از 11.3 درصد ثبت شده در نوامبر است. تورم فرانسه در سال گذشته 7 درصد افزایش یافت و از بالاترین رکورد خود کاهش یافت. در نهایت، روز جمعه، شاخص هماهنگ قیمت‌های مصرف‌کننده منطقه یورو 9.2 درصد به صورت سالانه در دسامبر افزایش یافت که از 10.1 درصد در نوامبر و کمتر از انتظار بازار 9.7 درصد کاهش یافت.

بانک مرکزی اروپا “ECB” نیز نگران فشارهای قیمتی است. این روزها مقامات متعددی به صدا در آمدند و از سخنان مناقشه‌ای رئیس کریستین لاگارد در پی سیاست پولی دسامبر حمایت کردند و خاطرنشان کردند که «البته» افزایش نرخ بهره بیشتری در راه است. در مورد فشارهای تورمی، شایان ذکر است که علیرغم کاهش از بالاترین سطح چند دهه اخیر، همچنان بسیار بالاتر از اهداف بانک های مرکزی در حدود 2 درصد است.

در ایالات متحده، PMI رسمی ISM Manufacturing در ماه دسامبر به 48.4 کاهش یافت، در حالی که PMI خدمات ISM به 49.6 کاهش یافت که بسیار بدتر از حد انتظار بود و فشار ملایمی بر دلار در آستانه بسته شدن هفتگی وارد کرد.

هفته پیش رو شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده “CPI” در دسامبر و برآورد اولیه شاخص احساسات مصرف کننده میشیگان ژانویه را به همراه خواهد داشت.

cover

چشم انداز تکنیکال EURUSD

نمودار هفتگی جفت EURUSD نشان می دهد که اصلاح آغاز شده است. این جفت به شدت پایین آمد و نزدیک به 23.6% اصلاح فیبوناچی در 1.0450 معامله شد که سطح حمایت فوری است. 38.2% اصلاحی همان نوسان در 1.0275 قرار دارد که یک هدف بالقوه برای شروع افزایش و یک ناحیه مهم برای خریدارها است.

با این وجود، بازار همچنان به بالا متمایل است. شاخصهای تکنیکال به سختی شرایط خرید بیش از حد را تصحیح می‌کنند. در همان زمان، میانگین حرکتی 20 روزه به سمت شمال چرخید و بسیار دور از دسترس است. در نهایت، میانگین100 و 200 شیب نزولی خود را بسیار بالاتر از قیمت فعلی حفظ می کنند.

در مقابل، طبق نمودار روزانه، این جفت در حالت رنج به نزولی است. میانگین 20 روزه بدون جهت در نیمه دوم هفته پیشرفت کرده، در حالی که شاخص های تکنیکال درست زیر خطوط وسط خود بدون جهت هستند. میانگین 200 روزه در حدود 1.0300 به سمت جنوب حرکت می کند، در حالی که میانگین 100 روزه در حال حاضر در 1.0140 است.

این جفت باید فراتر از 1.0650 بهبود یابد تا شانس ادامه روند صعودی به سمت منطقه قیمتی 1.0730/50 را داشته باشد، اگرچه در سناریوی جدید 2023 افزایش به فراتر از این سطح نامشخص به نظر می رسد.

EUR/USD technical outlook

نظرسنجی احساسی EURUSD

نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet نشان می‌دهد که جفت ارز EURUSD در کوتاه‌مدت بالاتر از آستانه 1.0500 باقی می‌ماند، زیرا 50 درصد از کارشناسان نظرسنجی برای پیشرفت شرط بندی می‌کنند. با این حال، برای چشم انداز ماهانه و سه ماهه، از خریداران پیشی گرفته است. این جفت در بلندمدت به ترتیب با میانگین 1.0252 و 1.0365 قیمت گذاری شده است.

نمودار نمای کلی به افزایش احتمالی نزولی برای روزهای آینده اشاره می کند. میانگین حرکتی کوتاه مدت کاهش یافته است زیرا اکثر اهداف زیر سطح فعلی انباشته می شوند. با این حال، میانگین حرکتی ماهانه و سه ماهه بالاتر بوده است. در حالت اول، بیشتر اهداف در منطقه قیمت 1.0300/1.0600 جمع می شوند، در حالی که برای چشم انداز سه ماهه، محدوده به 1.0400/1.0800 افزایش می یابد.

EUR/USD sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/eur-usd-weekly-forecast-us-dollar-starts-off-2023-on-the-right-foot-202301061527

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.