رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • شکست صعودی نیاز به تایید بیشتری دارد.
  • فدرال رزرو ایالات متحده در حالی که بانک مرکزی اروپا مناقشه طلبی نشان می دهد، بدبینتر می شود.
  • کاهش فشارهای تورمی ایالات متحده می تواند به رشد سریع تبدیل شود.
  • هدف شکست صعودی EURUSD این است که انتهای بالای محدوده 2022 را در 1.1494 تست کند.

یک هفته کسل کننده با افت شدید دلار به پایان رسید، زیرا دلار آمریکا در روز پنجشنبه سقوط کرد و به EURUSD کمک کرد تا به 1.0867 برسد که بالاترین میزان از آوریل گذشته است. بازیگران بازار در نیمه اول هفته نفس خود را در میان تقویم کمیاب اقتصاد کلان و در آستانه انتشار بزرگ: شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده “CPI” حبس کردند. این ارقام نشان می دهد که تورم ایالات متحده با سرعت سالانه 6.5 درصد در ماه دسامبر افزایش یافته است، در حالی که قرائت اصلی، که قیمت های مواد غذایی و انرژی بی ثبات را در نظر نمی گیرد، 5.7 درصد در مدت مشابه افزایش یافته است. هر دو رقم با انتظارات بازار مطابقت داشتند و در عین حال نشان دادند که فشارهای قیمتی از بالاترین سطح چند دهه ای که در ژوئن 2022 به ثبت رسید، همچنان کاهش می یابد.

این موضوع چرا مهم است؟

حفظ تورم تحت کنترل نیمی از وظایف فدرال رزرو ایالات متحده است. ثبات قیمت پایه یک اقتصاد سالم است، چیزی که رئیس جروم پاول در چند ماه گذشته چندین بار تکرار کرده است.

تورم سرسام آور باعث شد تا سیاستگذاران جهانی بازارهای مالی را پر از نقدینگی کنند تا رکود اقتصادی ناشی از قرنطینه های مرتبط با بیماری همه گیر را تحمل کنند. بانک‌های مرکزی در مارس 2022 با اعمال تعدیل‌های مناقشه‌ای فدرال رزرو در سیاست‌های پولی خود، به انقباض کمی روی آوردند. از سوی دیگر، بانک مرکزی اروپا “ECB” از محتاط ترین بانک ها بود.

با کاهش تورم، فدرال رزرو ایالات متحده می تواند با سرعت کمتری حرکت کند، زیرا انقباض کمی مناقشه اثراتی آسیب‌پذیر به پیشرفت اقتصادی دارد. ترس از رکود اقتصادی ایالات متحده در بیشتر سال 2022 بر بازارهای سهام تسلط داشته است. بنابراین، سرعت کمتر انقباض کمی باید به رشد اقتصادی قابل توجهی تبدیل شود.

CPI ایالات متحده و فدرال رزرو

ارقام دلگرم کننده ایالات متحده باعث تردید فعالان بازار شد. دلار آمریکا بین سود و زیان شدید، با بازارهای سهام نیز بسیار نوسان بود، زیرا بازیگران بازار قادر به تصمیم گیری در مورد حرکت بعدی فدرال رزرو نبودند.

تعاریف از سوی پاتریک هارکر، رئیس بانک فدرال رزرو فیلادلفیا ارائه شد، که گفت: “بدترین جهش تورم احتمالاً اکنون گذشته است” و اضافه کرد که زمان افزایش نرخ های بسیار بزرگ گذشته است. علاوه بر این، او اعلام کرد که زمان آن فرا رسیده است که به افزایش 25 واحد پایه “bps” روی بیاوریم. با افزایش وال استریت، دلار پس از اظهارات او غرق شد. نظرها را بر روی یک اقتصاد شکوفا کمتر از یک سال پس از اینکه کشور دچار رکودتکنیکال شد، افزایش می دهد.

سیاست گذاران ایالات متحده این تغییر را پیش بینی می کردند، اما با ارقام CPI و نظرات هارکر تأیید شد. تا پایان هفته، فعالان بازار در دو افزایش ۲۵ واحدی نرخ بهره فدرال رزرو در ماه های فوریه و مارس قیمت گذاری می کنند.

منافشه آمیز بودن مقامات بانک مرکزی اروپا

سیاست گذاران بانک مرکزی اروپا “ECB” در طول هفته پیام های مناقشه‌آمیزای ارائه کردند. ایزابل اشنابل، عضو شورای حکومتی، خاطرنشان کرد که “تورم به خودی خود فروکش نمی کند” و افزود که یک سیاست پولی محدود کننده به بازگرداندن ثبات قیمت ها کمک می کند. همچنین، رابرت هولزمن، سیاست‌گذار بانک مرکزی اروپا و اولی رن، عضو شورای حاکمیتی، اظهار داشتند که با توجه به افزایش ریسک تورم، نرخ‌ها باید به میزان قابل توجهی افزایش یابد. یورو نسبت به آنچه که بازار قبلاً می دانست، واکنش چندانی نشان نداد، یعنی اینکه بانک مرکزی اروپا برای مدتی به افزایش نرخ بهره ادامه خواهد داد.

انتظار می رود بانک مرکزی اروپا حداقل دو افزایش 50 واحدی نرخ بهره را در اولین نشست های سال جاری ارائه دهد که می تواند بیشتر از یورو حمایت کند.

منطقه یورو و تورم آلمان

از نظر داده ها، ارقام اروپایی متفاوت بود. تولید صنعتی آلمان در ماه نوامبر 0.4 درصد کاهش یافت، در حالی که اعتماد سرمایه گذار Sentix منطقه یورو در 17.5 – چاپ شد که هر دو انتظارات بازار را از دست دادند. با این حال، تراز تجاری نوامبر اتحادیه اروپا با کسری 15.2 میلیارد یورویی مواجه شد که بیش از حد انتظار بهبود یافته است. همچنین، رشد تولید ناخالص داخلی واقعی آلمان با 1.9 درصد افزایش، بهتر از حد انتظار بوده است.

مطالبات اولیه بیکاری ایالات متحده برای هفته منتهی به 6 ژانویه 205000 افزایش یافت، در حالی که برآورد اولیه شاخص تمایل مصرف کننده میشیگان ژانویه بهتر از پیش بینی ها بود و از 59.7 در ماه قبل به 64.6 رسید.

هفته پیش رو نسخه نهایی شاخص هماهنگ قیمت های مصرف کننده آلمان “HICP” برای ماه دسامبر و نظرسنجی ژانویه ZEW در مورد احساسات اقتصادی ارائه می شود. منطقه یورو همچنین برآورد نهایی HICP دسامبر را معرفی خواهد کرد. در آن سر اقیانوس، ایالات متحده فروش خرده فروشی دسامبر و شاخص قیمت تولید کننده “PPI” را برای همان ماه منتشر خواهد کرد.

calender

چشم انداز تکنیکال EURUSD

جفت ارز EURUSD در حدود 1.0800 ثابت شد و گزارش تکنیکال بلند مدت حاکی از ادامه روند صعودی به سمت منطقه 1.1500 است. این جفت در بالای 61.8% فیبوناچی اصلاحی کاهش سالانه 2022 در 1.0745، یک سطح حمایت فوری ایجاد کرده. انتهای بالای محدوده حداکثر ماهانه فوریه 2022 در 1.1494 است.

نمودار هفتگی نشان می‌دهد که شاخص‌های تکنیکال، علیرغم اینکه در قلمروی بیش از حد خرید هستند، شیب صعودی خود را حفظ می‌کنند و قدرت خریداران را منعکس می‌کنند. هیچ نشانه‌ای از فرسودگی صعودی وجود ندارد و تا زمانی که قیمت بالاتر از سطح فیبوناچی فوق‌الذکر باقی بماند، سودهای اضافی همچنان پابرجا خواهد ماند. در همان زمان، میانگین حرکتی 20 ساده “SMA” پیشرفت خود را به زیر سطح فعلی شتاب می دهد و در حدود 1.0210 قرار دارد. میانگین‌های حرکتی طولانی‌تر بالاتر از سطح فعلی باقی می‌مانند، با میانگین حرکتی  100 روزه به پایین‌تر از میانگین 200 روزه، که مقاومت پویا را در حدود 1.1106، یک هدف بالقوه برای روزهای آینده ایجاد می‌کند.

با توجه به نمودار روزانه، حرکت به سمت بالا متمایل است، اگرچه یک لغزش اصلاحی خارج از تصویر نیست. شاخص Momentum در سطوح مثبت کاهش می یابد، در حالی که شاخص “RSI” از مقادیر بیش از حد خرید عقب نشینی می کند. در این میان میانگین‌های متحرک در مراحل اولیه پیش‌بینی تغییر روند بلندمدت هستند. میانگین 100 روزه به سمت شمال شتاب گرفت اما زیر میانگین 200 روزه بدون جهت باقی می ماند. هر دو بسیار پایین تر از میانگین خفیف صعودی 20 روزه قرار دارند که حمایت دینامیک را در حدود 1.0650 ارائه می دهد.

اگر این جفت از 1.0870 فراتر رود، وضعیت صعودی به رشد خواهد رسید. 1.0950 و 1.1020 سطوح مقاومت بعدی هستند که بالاتر از 1.1106 فوق الذکر هستند. بسته شدن کندل روزانه زیر 1.0745 خریداران را دلسرد می کند و می تواند باعث افزایش تصحیح نزولی شود، در ابتدا به سمت 1.0640 و بعداً به 1.0515، یعنی اصلاح 50% فیبوناچی نزول سال 2022.

EUR/USD technical outlook

نظرسنجی احساسی EURUSD

طبق نظرسنجی FXStreet Forecast، جفت EURUSD برای افزایش سود در هفته آینده تلاش خواهد کرد، زیرا بیشتر معامله گران به دنبال سطوح زیر قیمت فعلی هستند. به طور متوسط، این جفت در قیمت 1.0757 معامله می شود. فروشنده‌ها بر چشم انداز ماهانه و سه ماهه تسلط دارند، زیرا به ویژه بانک ها انتظار دارند EURUSD در سطوح پایین تر معامله شود. شایان ذکر است که آخرین تغییر سیاستگذاران ایالات متحده به دنبال آخرین ارقام CPI ممکن است نام های بزرگ را غافلگیر کرده باشد.

از سوی دیگر، نمودار کلی نشان می دهد که خریدارها بازگشته اند. سه میانگین حرکتی مورد مطالعه تقریباً به صورت عمودی به سمت شمال حرکت می کنند.

EUR/USD sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/eur-usd-weekly-forecast-bullish-breakout-needs-additional-confirmation-202301131525

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.