رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • صعود پیش از تصمیمات بانک مرکزی.
  • سیاست گذاران بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو ایالات متحده به لفاظی های مناقشه طلبانه ادامه دادند.
  • انتظار می رود تولید ناخالص داخلی سه ماهه چهارم ایالات متحده غول رکود را ترسانده باشد.
  • خریداران یورو/دلار آمریکا در بحبوحه ابهام در مورد اقدامات آتی بانک‌های مرکزی متوقف شده‌اند.

جفت EURUSD هفته را همانطور که شروع کرده بود به پایان می رساند و در حدود آستانه 1.0820 معامله می شود. دلار آمریکا در نیمه اول هفته سرمایه‌گذاران را به خود جذب کرد، اما در میان خوش‌بینی‌های پیشرو، سودهای آن کم شد. یورو روز چهارشنبه شروع به بهبود کرد و یورو/دلار آمریکا به بالاترین سطح 9 ماهه 1.0886 رسید و این برتری را تا پایان روز جمعه حفظ کرد.

فدرال رزرو ایالات متحده هیچ جایی نزدیک به دیدگاها نیست

بازارهای مالی هنوز در حال تلاش برای تصمیم گیری در مورد مسیر بعدی هستند. در ایالات متحده، فشار تورمی به شدت کاهش یافته بود، که این روزها توسط شاخص قیمت تولید کننده “PPI” تأیید شد، که با سرعت سالانه 6.2 درصد در دسامبر افزایش یافت و از 7.3 درصد در ماه قبل کاهش یافت. کاهش تورم به این معنی است که فدرال رزرو آمریکا نیازی به ادامه انقباض پولی مناقشه‌آمیز برای کاهش قیمت ها ندارد. هزینه‌های استقراض بالاتر پیامد چنین سیاست پولی است و از این رو، رشد اقتصادی کاهش می‌یابد.

با این حال، چندین سیاستگذار فدرال رزرو ایالات متحده با مواضع مناقشه طلبانه برخورد کردند که نشان می داد بانک مرکزی مسیر فعلی خود را حفظ خواهد کرد. جیمز بولارد، رئیس فدرال رزرو سنت لوئیس، گفت که برای اطمینان از کاهش فشارهای تورمی، نرخ بهره آمریکا باید بیشتر افزایش یابد. همچنین، لورتا مستر، رئیس بانک فدرال رزرو کلیولند، از اقدامات برای مهار تورم استقبال کرد، در حالی که استر جورج، رئیس فدرال رزرو گفت که بانک مرکزی باید ثبات قیمت ها را بازگرداند، “این به معنای بازگشت به تورم 2٪ است.”

بانک مرکزی اروپا در مسیر افزایش نرخ ها باقی بماند

از سوی دیگر، یورو با مذاکرات بازار سنجیده شد که نشان می‌داد سیاست‌گذاران بانک مرکزی اروپا “ECB” در حال بحث در مورد احتمال کاهش سرعت افزایش نرخ هستند. در روز سه‌شنبه، شایعات حاکی از افزایش احتمالی 50 واحدی “bps” نرخ بهره در فوریه و به دنبال آن افزایش 25 واحدی در ماه مارس بودند. با این حال، فرانسوا ویلروی دی گالهاو، سیاستگذار بانک مرکزی اروپا روز چهارشنبه گفت که “برای حدس زدن در مورد آنچه در ماه مارس انجام خواهیم داد خیلی زود است.” سخنان او تا حدی این گمانه زنی را که بانک مرکزی اروپا در ماه مارس نرخ بهره را 25 واحد افزایش خواهد داد، جبران کرد.

سخنان کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، بعداً نظرات نات را تقویت کرد. لاگارد در میزگردی با عنوان “پیدا کردن رشد جدید اروپا” در مجمع جهانی اقتصاد “WEF” در داووس خاطرنشان کرد که تورم بسیار بالاست و افزود که بانک مرکزی با افزایش نرخ بهره در مسیر خود باقی خواهد ماند. علاوه بر این، او گفت که انتظارات تورمی کاهش نمی‌یابد و به نوعی به ادامه اقدامات مناقشه آمیز در ماه‌های آینده اشاره می‌کند.

ارقام اقتصاد کلان منتشر شده در این هفته نظرات مخالف سیاست گذاران بانک مرکزی اروپا را تأیید کرد، زیرا آلمان تأیید کرد که شاخص هماهنگ قیمت مصرف کننده “HICP” با سرعت سالانه 9.6 درصد در دسامبر افزایش یافته است که به سختی از رکورد 11.6 درصد در سال گذشته کاهش یافته است. HICP منطقه یورو در همان دوره به 9.2 درصد رسید، همانطور که قبلا برآورد شده بود.

تایید این که سیاستگذاران به سخت‌تر شدن شرایط پولی ادامه خواهند داد، در نهایت تاثیر خود را بر سهام جهانی گذاشت. در حالی که تقاضا برای دارایی های امن افزایش یافت، بازارهای سهام در قرمز فرو رفتند. طلا بهتر از دلار آمریکا عمل کرد، در حالی که افزایش قیمت اوراق قرضه بازدهی را کنترل کرد. دلار، اما نتوانست از محیط ریسک‌گریز استفاده کند، نشانه‌ای از این که سود سفته‌بازی همچنان مایل به فروش ارز آمریکایی است.

فراتر از عملکرد ضعیف سهام، این احساسات به دلیل داده‌های ضعیف اقتصاد کلان که از هر دو سواحل اقیانوس اطلس می‌آمد و به خطرات بالاتر رکود اشاره می‌کرد، تشدید شد.

تمرکز روی رشد

هفته پیش رو تا حدودی چگونگی رشد اقتصادی را روشن خواهد کرد. روز سه شنبه، S&P Global برآوردهای اولیه PMI ژانویه خود را برای منطقه یورو و ایالات متحده منتشر خواهد کرد. انتظار می رود که فعالیت معاملاتی در محدوده انقباض باقی بماند، اگرچه نسبت به سطوح دسامبر نیز بهبود یابد.

پنجشنبه یک روز کلیدی خواهد بود، زیرا ایالات متحده برآورد اولیه تولید ناخالص داخلی سه ماهه چهارم خود را منتشر خواهد کرد. رشد سالانه در سه ماهه آخر سال 2022 2.8 درصد پیش بینی شده است که نسبت به 3.2 درصد قبلی کاهش یافته است. در همان زمان، این کشور سفارشات کالاهای بادوام دسامبر را منتشر خواهد کرد که انتظار می رود 2.5 درصد افزایش داشته باشد. سرانجام، روز جمعه، ایالات متحده رقم تورم مورد علاقه فدرال رزرو، یعنی شاخص اصلی قیمت هزینه های مصرف شخصی برای ماه دسامبر را منتشر خواهد کرد.

calender

چشم انداز تکنیکال EURUSD

جفت ارز EURUSD برای چهارمین هفته متوالی پیشرفت کرده است، و مهمتر از آن، بالاتر از سطح مقاومت فیبوناچی بحرانی، یعنی اصلاحی 61.8 درصدی رسیده. در همان بازه زمانی موفق شد یک higher high و یک higher low را به ثبت برساند که حاکی از ادامه پیشرفت در آستانه تصمیمات بانک‌های مرکزی در ماه فوریه است.

با این حال، شاخص های تکنیکال قدرت صعودی خود را در سطوح خرید بیش از حد از دست داده اند که نشان دهنده کاهش علاقه خرید است. نمودار هفتگی همچنین نشان می دهد که EURUSD بسیار بالاتر از میانگین حرکتی ساده 20 صعودی “SMA” است که در حال حاضر با 38.2% اصلاح لغزشی 2020 در 1.0280 همگرا شده است. در همان زمان، میانگین 100 روزه کاهش خود را به زیر 200 روزه در حالی که بالاتر از سطح فعلی بود، گسترش داد و مقاومت دینامیکی مربوطه را در حدود 1.1100 ارائه کرد. به طور کلی، نمودار هفتگی نشان می دهد که خربدارها کنترل این جفت را حفظ می کنند، اما همچنین در حال از دست دادن اعتقاد خود هستند. شایان ذکر است که در حال حاضر هیچ نشانه ای از سود در فروش وجود ندارد.

به صورت روزانه، از لحاظ تکنیکال تصویری مشابه با آنچه در بازه زمانی بزرگتر دیده می شود، منعکس می کنند. EURUSD در هفته به 1.0765 رسید و خریداران را قبل از حمایت فیبوناچی فوق الذکر ملاقات کرد. شاخص‌های تکنیکال فاقد قدرت جهت‌گیری هستند، مومنتوم در سطوح خنثی صاف است، و شاخص “RSI” در حدود 61 شناور است، مطابق با فروشنده‌های غایب. در همان زمان، میانگین 20  روزه در طول هفته پیشرفت کرد و شیب صعودی خود را چند پیپ زیر 1.0745 حفظ کرد. در این میان، میانگین‌های حرکتی طولانی‌تر، به آرامی پایین‌تر از میانگین کوتاه‌تر، به سمت شمال حرکت می‌کنند، اما میانگین 100 روزه هنوز بسیار پایین‌تر ازمیانگین 200 روزه قرار دارد.

این جفت باید از رقم 1.0900 عبور کند تا بتواند به صعودش ادامه دهد و سطح مقاومت مربوطه بعدی در 1.1020 باشد. فراتر از مورد دوم، منطقه قیمت 1.1100 به عنوان هدف بالقوه بعدی می آید. از سوی دیگر، بسته شدن کندل روزانه به زیر 1.0745 خریداران را دلسرد می کند و می تواند باعث افزایش اصلاحی نزولی شود، در ابتدا به سمت 1.0640 و بعداً به 1.0515، یعنی 50% اصلاحی نزول 2022.

EUR/USD technical outlook

نظرسنجی احساسی EURUSD

طبق نظرسنجی FXStreet Forecast، جفت EURUSD دامنه صعودی محدودی دارد. در چشم انداز هفتگی، این جفت به منطقه 1.0600/1.0900 محدود می شود و فروشنده ها 50 درصد از کارشناسان نظرسنجی را تشکیل می دهند. تعداد کسانی که برای سطوح پایین‌تر شرط‌بندی می‌کنند در نمای ماهانه به 65 درصد افزایش می‌یابد، در حالی که در نمای سه ماهه به 75 درصد افزایش می‌یابد، که این جفت به طور متوسط در 1.0514 مشاهده می‌شود.

 EUR/USD sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/eur-usd-weekly-forecast-growth-under-scrutiny-ahead-of-central-banks-decisions-202301201522

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.