رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • آخرین آمارهای فدرال رزرو آمریکا و بانک مرکزی اروپا.
  • فدرال رزرو ایالات متحده ممکن است آخرین آس را زیر آستین خود داشته باشد.
  • بانک مرکزی اروپا ممکن است با یک تصمیم مناقشه‌آمیز غافلگیر کند.
  • یورو/دلار آمریکا در بلندمدت صعودی است، اما بانک‌های مرکزی می‌توانند شرایط تکنیکال را شکست دهند.

یک هفته آرام در حالی به پایان می رسد که یورو در برابر دلار آمریکا رالی خود را به بالاترین سطح شش ماهه 1.0594 رسانده است و در نزدیکی پیش از تعطیلی هفتگی توانست خودش را حفظ کند. EURUSD در حوالی سطح 1.0540 معامله می شود زیرا فعالان بازار برای تصمیمات سیاست پولی فدرال رزرو ایالات متحده “Fed” و بانک مرکزی اروپا “ECB” آماده می شوند.

انقباض کمی فدرال رزرو

برخلاف آنچه که سرمایه گذاران در بیشتر سال تجربه کرده اند، قبل ازآمارها عدم اطمینان حاکم است. از یک طرف، فدرال رزرو ایالات متحده پیشنهاد کرد که سرعت انقباض را کاهش خواهد داد و انتظار می رود با وجود آخرین ارقام کلان اقتصادی که امکان یک حرکت 75 واحدی دیگر را فراهم می کند، نرخ بهره را 50 واحد “bps” افزایش دهد. از سوی دیگر، سیاست گذاران اروپایی به افزایش احتمالی 75 واحد  اشاره کردند، اما محتمل ترین سناریو، سناریوی محافظه کارانه تر 50 واحد است.

جفت یورو/دلار آمریکا در پایان سپتامبر به پایین ترین حد طی بیست سال گذشته یعنی 0.9535 رسید، که به دلیل امید به اینکه بانک های مرکزی مواضع محافظه کارانه تری در قبال انقباضات کمی اتخاذ کنند، تغییر مسیر داد. بانک مرکزی استرالیا “RBA” اولین سنگ را پرتاب کرد و با 25 واحد در نشست اوایل اکتبر خود صعود کرد، در حالی که بانک کانادا “BoC” در پایان همان ماه همین روش را دنبال کرد.

اقدامات آنها به گمانه زنی هایی دامن زد که فدرال رزرو از همین روش پیروی خواهد کرد، که بعدا توسط جروم پاول، رئیس فدرال رزرو تایید شد. پاول هفته گذشته در سخنرانی خود در مرکز هاچینز اشاره کرد که کند شدن انقباضات ممکن است به زودی در دسامبر آینده رخ دهد، اگرچه او هشدار داد که سیاست پولی احتمالاً برای مدتی محدود می شود تا زمانی که نشانه های واقعی پیشرفت در مورد تورم ظاهر شود. اما آیا فدرال رزرو هفته آینده رویکرد محتاطانه ای اتخاذ خواهد کرد؟ فعالان بازار مطمئن نیستند.

رکود اقتصادی ایالات متحده در اطراف است

نگرانی در مورد رکود جهانی نیز بر بازارهای مالی تاثیر گذاشته است. بیشتر شاخص‌های اصلی سهام هفته را با ضررهای محدود به پایان رساندند، اما همچنان تردید سرمایه‌گذاران در مورد آینده را منعکس می‌کنند. اعلامیه‌های بانک‌های مرکزی در هفته آینده ممکن است تا حدودی روشنگر باشد، اما احتمالاً از ترس‌های مربوط به رکود اقتصادی کوتاهی می‌کند.

در همین حال، بازده اوراق قرضه دولتی ایالات متحده کاهش می یابد و وزن دلار آمریکا را افزایش می دهد. بازده اوراق 10 ساله خزانه داری این هفته پس از رسیدن به اوج چند ساله 4.22 درصدی به 3.40 درصد رسید. با این وجود، وارونگی منحنی بازده بیشترین افزایش را از سال 1980 داشته است، زیرا بازدهی اوراق خزانه 2 ساله در اواسط هفته از 4.4 درصد فراتر رفت. منحنی معکوس به عنوان نشانه اولیه یک رکود اقتصادی در آینده دیده می شود.

طناب کشی اروپا با روسیه

در آن سر این اقیانوس، اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، نهمین بسته تحریمی را علیه روسیه پس از توافق با شرکای G-7 برای تعیین سقف قیمتی نفت روسیه در اوایل ماه جاری به 60 دلار در هر بشکه، پیشنهاد کرد. علاوه بر این، قوانین جدید بیمه ترکیه در مورد نفتکش هایی که از روسیه می آیند، باعث تنگناهایی بین دریای سیاه و مدیترانه شده است. قیمت نفت خام در هفته گذشته کاهش یافت و فشارهایی را بر هزینه های انرژی اروپا کاهش داد. با این حال، مسکو پیش‌بینی کرده است که در حال آماده‌سازی پاسخی به تحریم‌های اخیر است و قیمت‌ها می‌توانند بازگردند و فشار تورمی در منطقه یورو را تشدید کنند.

بانک های مرکزی و غیره

از نظر داده ها، نشانه های دلگرم کننده ای از ایالات متحده وجود دارد. PMI خدمات ISM نوامبر به 56.5 در برابر افت مورد انتظار به 54.4 بهبود یافته است. سفارشات کارخانه اکتبر 1 درصد افزایش یافت در حالی که تراز معاملات کالا و خدمات کسری 78.2 میلیارد دلاری را ثبت کرد که از انتظارات بازار پیشی گرفت. در نهایت، تورم عمده فروشی در ماه نوامبر کاهش یافت، زیرا شاخص قیمت تولید کننده “PPI” همانطور که انتظار می رفت با سرعت سالانه 7.4 درصد افزایش یافت. آمار هسته آن از 6.7 درصد به 6.2 درصد کاهش یافته است، کمی بالاتر از 6 درصد انتظار بود.

منطقه یورو علائم مختلفی را ارائه داد. S&P Global شاخص های PMI نوامبر را به صورت نزولی بازبینی کرد که نشان دهنده انقباض اقتصادی شدیدتر است. خرده‌فروشی در ماه اکتبر 1.8 درصد کاهش داشت و 2.7 درصد در سال گذشته کاهش یافت. با توجه به برآورد تولید ناخالص داخلی سه ماهه سوم، رشد در سه ماه منتهی به سپتامبر 0.3% افزایش یافت که اندکی بهتر از 0.2% مورد انتظار بود.

فراتر از اعلامیه‌های بانک‌های مرکزی، هفته آینده شاخص هماهنگ قیمت‌های مصرف‌کننده آلمان “HICP” را که در نوامبر 11.3 درصد در سال پیش‌بینی شده بود، و شاخص قیمت مصرف‌کننده ایالات متحده برای همان ماه را که انتظار می‌رود 7.7 درصد سالانه پیش‌بینی شده بود، به ارمغان بیاورد. ایالات متحده بعداً از خرده فروشی نوامبر رونمایی خواهد کرد، در حالی که اتحادیه اروپا ارقام تورم ماه نوامبر خود را منتشر خواهد کرد.

calender

چشم انداز تکنیکال EUR/USD

نمودار هفتگی جفت EURUSD نشان می‌دهد که این جفت یک higher high و یک higher low را ثبت کرده است که قدرت را سمت بالا نگه می‌دارد. همین نمودار نشان می‌دهد که میانگین حرکتی 20 روزه “SMA” بسیار پایین‌تر از سطح فعلی، در حدود 1.0080 پیشرفت می‌کند، در حالی که شاخص‌های تکنیکال از حالت تقریباً بیش از حد خرید خارج شده است، که همگی اشاره به ادامه صعودی دارند. در نهایت،  میانگین 100 روزه در حال عبور از زیرمیانگین 200 روزه ، هر دو بسیار بالاتر از سطح فعلی است، و ارتباط خود را به عنوان یک سیگنال نزولی از دست داده اند.

نمودار روزانه نشان می‌دهد که EURUSD هفته را بالاتر از میانگین‌های حرکتی خود سپری کرده است، به طوری که میانگین 20 روزه تا حدی قدرت صعودی خود را از دست داده است، اما همچنان بالاتر از میانگین‌های بالاتر حرکت می‌کند. شاخص مومنتوم به خوبی به سمت شمال حرکت می کند و پس از جهش از خط وسط خود، نشان دهنده علاقه خرید قوی است. در نهایت، شاخص “RSI”  درست قبل از حالت بیش از حد خرید، بدون جهت در حدود 65 تثبیت شده است.

این جفت باید به بالای 1.0580 برسد تا بتواند صعود خود را ابتدا به سمت 1.0620 و بعداً به 1.0700 برساند. شکست بالاتر از آن باید رقم 1.1000 را به چارت بیاورد. خریداران در حدود 1.0490 هستند، در حالی که سطح حمایت بعدی 1.0420 است. یک لغزش به زیر آن می‌تواند به نفع گسترش نزولی به سمت 1.0300 شود.

EUR/USD technical outlook

نظرسنجی احساسی EUR/USD

نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet به سودهای بیشتر در آینده نزدیک اشاره می‌کند. 50 درصد از کارشناسان نظرسنجی برای سطوح بالاتر شرط بندی کردند، در حالی که 25 درصد انتظار دارند تا حدی تثبیت شود. این جفت به طور متوسط در حدود 1.0525 مشاهده می شود، با گسترش یکنواخت اهداف بالقوه بالاتر از علامت 1.0400. اما اکنون انتظار می‌رود که این جفت ارز بالاتر از نرخ برابری باقی بماند، زیرا کارشناسان بیشتری برای بالاترین نرخ‌های پیش رو شرط می‌بندند.

طبق نمودار نمای کلی، میانگین حرکتی کوتاه‌تر فاقد قدرت جهت‌گیری است اما در بالاترین حد چند ماهه باقی می‌ماند. آنچه مرتبط تر به نظر می رسد این است که تعداد شرط های بالای 1.0500 همچنان در حال افزایش است، در حالی که آن هایی که کمتر از برابری هستند عقب نشینی می کنند.EUR/USD sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/eur-usd-weekly-forecast-us-federal-reserves-and-european-central-banks-last-shots-202212091516

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.