رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

طلا با ارزیابی نرخ بهره بانک‌های مرکزی توسط سرمایه‌گذاران نامعلوم به نظر می‌رسد.

XAUUSD رشد هفتگی اندکی را به ثبت رساند، اما تلاش کرد حرکتی قاطعانه انجام دهد.

پس از گزارش مشاغل ژانویه، دلار فشار نزولی را کاهش داد.

داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده در هفته آینده ایالات متحده می‌تواند واکنش بزرگی را در XAU/USD ایجاد کند.

پس از کاهش شدید هفته قبل، طلا توانست در نیمه اول هفته با تلاش دلار برای یافتن تقاضا، جهشی داشته باشد. افزایش بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده باعث شد تا XAU/USD در روز پنج شنبه صعودی شود و گزارش خوش شغلی ژانویه از ایالات متحده به این جفت ارز اجازه نداد تا حرکت صعودی داشته باشد. احتمالاً طلا هفته آینده با بازده اوراق قرضه 10 ساله آمریکا همبستگی معکوس خواهد داشت، زیرا سرمایه گذاران منتظر داده های شاخص قیمت مصرف کننده “CPI” ژانویه آمریکا هستند که می تواند بر افزایش نرخ در ماه مارس فدرال رزرو تأثیر بگذارد.

اتفاقی که هفته گذشته افتاد

تغییر مثبتی که در جو بازار مشاهده شد، یافتن تقاضا برای دلار در روز دوشنبه را  دشوار کرد. شاخص S&P 500 که منعکس کننده‌ی حال و هوای بهتر است، در روز دوشنبه نزدیک به 2 درصد افزایش یافت. علاوه بر این، برخی از سیاستگذاران FOMC حمایت خود را از افزایش 25 واحدی نرخ بهره در ماه مارس اعلام کردند در حالی که اشاره کردند که افزایش بیشتر بعید است.

روز سه‌شنبه، داده‌های ایالات متحده نشان داد که فعالیت‌های اقتصادی در بخش تولید با سرعتی قوی در ژانویه به رشد خود ادامه داد. با ادامه صعود شاخص های اصلی وال استریت و صعود طلا به بالای 1800 دلار، دلار در عقب ماند.

پس از گزارش ADP مبنی بر کاهش 301000 نفری اشتغال در بخش خصوصی در ژانویه، که نگرانی ها در مورد بدتر شدن شرایط در بازار کار ایالات متحده را احیا کرد، فروش دلار دست نخورده باقی ماند. XAU/USD برای سومین روز متوالی به محدوده مثبت رسید و در اوایل پنجشنبه با حرکت نسبتاً آرام سرمایه گذاران در حالی که منتظر اعلامیه های سیاست بانک انگلستان “BOE” و بانک مرکزی اروپا “ECB” بودند، به حاشیه رفتند.

BOE پس از نشست سیاست گذاری در ماه فوریه، نرخ بهره خود را 25 واحد در افزایش داد و به 0.5 درصد رساند. بیانیه سیاست نشان داد که چهار عضو کمیته سیاست پولی به افزایش 50 واحدی نرخ بهره رای دادند. با واکنش اولیه، GBP/USD افزایش یافت و کمبود تقاضا برای دلار به XAU/USD اجازه داد تا به سود هفتگی خود بچسبد.

لاگارد اظهار نظر قبلی خود مبنی بر عدم افزایش نرخ بهره در سال 2022 را تکرار نکرد. علاوه بر این، او اذعان کرد که تورم در یورو برای مدت طولانی‌تر از حد انتظار بالا باقی می‌ماند. علیرغم فشار شدید فروش پیرامون دلار، طلا در روز پنج شنبه با افزایش 3 درصدی بازده اوراق قرضه 10 ساله آمریکا، یک سری بردهای سه روزه را شکست.

روز جمعه، اداره آمار کار ایالات متحده “BLS” اعلام کرد که حقوق و دستمزد غیرکشاورزی در ژانویه 467,000 افزایش یافته است که از انتظار بازار 150,000 فراتر رفته است. علاوه بر این، آمار دسامبر از 199،000 به 510000 افزایش یافت. جزئیات زیربنایی گزارش مشاغل نشان داد که تورم دستمزد سالانه از 5 درصد به 5.7 درصد و نرخ مشارکت نیروی کار از 61.9 درصد به 62.2 درصد بهبود یافته است. پس از این داده ها، شاخص دلار آمریکا افزایش یافت و بازده اوراق قرضه 10 ساله آمریکا به 1.9 درصد رسید که باعث بازگشت طلا به منطقه 1800 دلاری شد.

calender

هفته بعد چه خواهد شد

در نیمه اول هفته آینده هیچ گونه اطلاعات سطح بالایی منتشر نخواهد شد. همبستگی معکوس با بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده احتمالاً همچنان بر ارزش این فلز گرانبها تأثیر خواهد گذاشت. با توجه به اینکه بانک‌های مرکزی بزرگ برای مبارزه با تورم بیش از آنچه پیش‌بینی می‌شد رفتار تند رو نشان می‌دهند، بازده اوراق قرضه جهانی احتمالاً همچنان بالاتر خواهد رفت.

روز پنجشنبه، اداره آمار کار ایالات متحده، داده های شاخص قیمت مصرف کننده “CPI” ژانویه را منتشر خواهد کرد. پیش‌بینی می‌شود که به‌صورت سالانه، CPI از 7 درصد در دسامبر به 7.2 درصد افزایش یابد. آمار قوی‌تر از حد انتظار می‌تواند احتمال افزایش 50 bps را در ماه مارس افزایش دهد، که در حال حاضر طبق CME Group FedWatch Tool 25٪ است – و وزن XAU/USD را افزایش می‌دهد.

پیش از پایان هفته، فدرال رزرو گزارش سیاست پولی شش ماهه خود را به کمیته امور بانکی، مسکن و شهرسازی سنا ارائه خواهد کرد. فعالان بازار به دنبال سرنخ های تازه در مورد چشم انداز نرخ و زمان کاهش ترازنامه خواهند بود.

calender

چشم انداز تکنیکال طلا

چشم انداز تکنیکال طلا نشان می دهد که فلز زرد در تلاش است تا حرکتی تعیین کننده در هر دو جهت انجام دهد. شاخص قدرت نسبی “RSI” در نمودار روزانه به سمت 50 حرکت می کند و این جفت در نزدیکی میانگین 200 روزه معامله می شود در حالی که بالاتر از میانگین 100 روزه است.

در صورتی که قیمت بالای 1805 دلار “میانگین 200 روزه” باقی بماند و شروع به استفاده از این سطح به عنوان حمایت کند، هدف بعدی صعودی در 1820 دلار “میانگین 20 روزه، فیبوناچی 38.2% اصلاحی روند صعودی دسامبر- فوریه” قبل از 1830 دلار قرار دارد” فیبوناچی 23.6% اصلاح”.

در صورتی که 1805 دلار به عنوان مقاومت تأیید شود، طلا برای متقاعد کردن فروشنده‌ها باید روزانه زیر 1800 دلار “میانگین 100 روزه، اصلاح 61.8 درصد فیبوناچی” بسته شود. در آن صورت، 1780 دلار “سطح استاتیک” به عنوان حمایت بعدی تراز می شود.

Gold technical outlook

نظرسنجی احساسی طلا

نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet نشان می‌دهد که تمایل صعودی طلا در کوتاه‌مدت بدون تغییر است، اما هدف یک هفته‌ای 1809 دلار نشان می‌دهد که فضای زیادی برای صعود وجود ندارد.

Gold sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-xau-usd-202202041504

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.