رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • طلا باید 1780 دلار را اصلاح کند تا بالاتر رود.
  • تصویر تکنیکال کوتاه مدت نشان می دهد که سوگیری صعودی دست نخورده باقی می ماند.
  • میانگین 200 روزه در 1800 دلار به عنوان مقاومت قابل توجه برای XAUUSD همسو می شود.

قیمت طلا هفته جدید را تحت فشار نزولی ملایم آغاز کرد، اما توانست قبل از اصلاح نزولی در پایان هفته، کشش خود را دوباره به دست آورد. XAUUSD هفته را به پایان رساند که با کمی تغییر بالای 1750 دلار. صورتجلسه جلسه سیاست گذاری فدرال رزرو در ماه اکتبر و نظرسنجی های PMI در هفته آینده می تواند بر ارزش دلار آمریکا “USD” تأثیر بگذارد و بر عملکرد این جفت ارز تأثیر بگذارد.

اتفاقی که هفته گذشته افتاد؟

دلار آمریکا مجدداً جمع‌بندی شد: در آخر هفته، کریستوفر والر، رئیس فدرال رزرو گفت که بازارها “در مقابل هم” هستند و اضافه کرد که تا زمانی که شواهد “روشن و قوی” در مورد کاهش تورم وجود نداشته باشد، نرخ‌ها کاهش نمی‌یابند. به طور مشابه، مری دالی، رئیس فدرال رزرو سانفرانسیسکو توصیه کرد که بازارها باید به سرعت افزایش نرخ بهره فکر نکنند و به فکر ثبات باشند. این نظرات باعث شد که رالی افزایشی از بین برود و به USD کمک کرد تا در برابر رقبای خود انعطاف پذیر بماند و صعود XAUUSD در روز دوشنبه را محدود کرد.

در روز سه‌شنبه، داده‌های چین نشان داد که تولید صنعتی کمتر از انتظار بازار برای رشد 5.2 درصدی با رسیدن به 5.0 درصد است. علاوه بر این، خرده‌فروشی در مدت مشابه پس از رشد 2.5 درصدی سپتامبر 0.5 درصد کاهش یافت. اما با تشویق سرمایه‌گذاران از تصمیم چین برای کاهش محدودیت‌های مرتبط با ویروس کرونا، این داده‌ها نتوانستند حال و هوای بازار را تغییر دهند و شاخص‌های جهانی سهام افزایش‌های قوی را ثبت کردند، در حالی که طلا به اوج خود رسید. در همین حال، داده‌های منتشر شده توسط اداره آمار کار ایالات متحده نشان داد که شاخص قیمت تولیدکننده “PPI” از 8.4 درصد در سپتامبر به 8 درصد در ماه اکتبر به صورت سالانه کاهش یافته است. این رقم کمتر از انتظار بازار 8.3% بود و بر دلار تاثیر گذاشت و قیمت طلا را برای اولین بار از اواسط آگوست به بالای 1780 دلار رساند. در اواخر جلسه آمریکا، تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی سرمایه‌گذاران را مجبور به اتخاذ موضع محتاطانه کرد و دلار آمریکا به عنوان یک پناهگاه امن شروع به جمع‌آوری قدرت کرد.

در ساعات اولیه معاملات آسیایی در روز چهارشنبه، خبر اصابت دو موشک ساخت روسیه به لهستان در نزدیکی مرز اوکراین، پرواز به سمت امن را آغاز کرد و قیمت طلا شروع به کاهش کرد. با گزارش‌هایی که بعداً حاکی از آن بود که موشک‌هایی که به لهستان اصابت کرده‌اند ممکن است توسط نیروهای اوکراینی برای مقابله با سایر موشک‌های وارده روسیه شلیک شده باشند، تنش‌ها شروع به کاهش کرد و دلار آمریکا برای حفظ قدرت خود تلاش کرد و به XAUUSD اجازه داد حمایت پیدا کند.

روز پنجشنبه، اداره سرشماری ایالات متحده گزارش داد که شروع مسکن و مجوزهای ساختمانی به ترتیب 4.2 و 2.4 درصد در ماه اکتبر کاهش یافته است. این ارقام تاثیر منفی افزایش نرخ‌ها بر بازار مسکن را به سرمایه‌گذاران یادآوری می‌کند و باعث می‌شود که دلار برای افزایش مجدد رشد خود با مشکل مواجه شود. با این وجود، قیمت طلا تحت فشار افزایش 2 درصدی بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری، روز را در محدوده منفی بسته است.

در غیاب انتشار داده‌های کلان اقتصادی با تأثیر بالا، بازارها در آخرین روز معاملاتی هفته نسبتاً آرام ماندند و XAUUSD در کانالی باریک در حدود 1760 دلار نوسان کرد.

هفته بعد چه خواهد شد؟

بازارهای سهام و اوراق قرضه در ایالات متحده در روز پنجشنبه، 24 نوامبر تعطیل خواهند بود و در اوایل روز جمعه به مناسبت تعطیلات شکرگزاری بسته خواهند شد.

تمام داده های مهم ایالات متحده در روز چهارشنبه هفته آینده منتشر خواهد شد و برای سرمایه گذاران آسان نخواهد بود که از طریق آنها حرکت کنند. S&P Global نظرسنجی های اولیه PMI تولید و خدمات را برای ماه نوامبر منتشر خواهد کرد. در ماه اکتبر، PMI خدمات از 49.3 در سپتامبر به 47.8 کاهش یافت و نشان داد که فعالیت معاملاتی در بخش خدمات با سرعتی شتابان به انقباض ادامه می دهد. در صورتی که PMI خدمات در اوایل نوامبر بیشتر سقوط کند، دلار آمریکا ممکن است برای یافتن تقاضا با مشکل مواجه شود و به XAUUSD اجازه دهد تا بالاتر رود. بعداً در روز، فدرال رزرو ایالات متحده صورتجلسه جلسه سیاستگذاری اکتبر را منتشر خواهد کرد.

در آخرین بیانیه سیاستی خود، فدرال رزرو اعلام کرد که سیاستگذاران هنگام تعیین سرعت افزایش نرخ بهره، «انباشته شدن دارایی، تاخیر در سیاست‌ها و تحولات اقتصادی و مالی» را در نظر خواهند گرفت. این اظهارنظر انتظاراتی را برای تشدید سیاست کمتر تهاجمی فدرال رزرو در حرکت رو به جلو ایجاد کرد، اما رئیس FOMC، جروم پاول، خاطرنشان کرد که آنها بر دستیابی به نرخ پایانی متمرکز هستند و اضافه کرد که او انتظار دارد در نمودار نقطه‌ای دسامبر، آن را بیشتر مورد بازنگری قرار دهد.

با این وجود، ارقام ملایم‌تر از حد انتظار CPI در ماه اکتبر باعث افزایش ریسک شد و ابزار FedWatch گروه CME نشان می‌دهد که بازارها با احتمال 80 درصدی افزایش 50 واحدی نرخ بهره فدرال رزرو در دسامبر، قیمت‌گذاری می‌کنند. موقعیت بازار نشان می دهد که دلار می تواند به تضعیف خود ادامه دهد تا زمانی که افزایش نرخ بهره 50 واحدی به طور کامل قیمت گذاری شود. اگر انتشار هفته آینده فدرال رزرو قصد سیاست گذاران را برای انتخاب افزایش کمتر نرخ در آخرین جلسه سیاستی سال تایید کند، XAUUSD می تواند رشد کند.

در این میان، فعالان بازار توجه زیادی به تحولات پیرامون سیاست کووید صفر چین خواهند داشت، زیرا این کشور مصرف کننده اصلی فلز زرد است. در روز جمعه، چین 25129 عفونت جدید را گزارش کرد که از 23132 مورد در روز پنجشنبه افزایش یافته است و بزرگترین منطقه پکن، Chaoyang، به مردم توصیه کرد این آخر هفته در خانه بمانند. اگر چین تصمیم به اعمال مجدد اقدامات سختگیرانه در هفته آینده بگیرد، احتمالاً قیمت طلا به سمت جنوب خواهد رفت.

calender

چشم انداز تکنیکال قیمت طلا

طلا باید 1780 دلار را اصلاح کند تا بالاتر رود. شاخص “RSI” در نمودار روزانه پس از صعود به بالای 70 در اوایل هفته، اندکی عقب نشینی کرد، که نشان می دهد آخرین کاهش یک اصلاح تکنیکال به جای شروع یک روند نزولی است. علاوه بر این، قیمت طلا به راحتی بالاتر از میانگین حرکتی 100 دوره ای “SMA” باقی مانده.

در روند صعودی، 1780 دلار “فیبوناچی 38.2% اصلاحی از روند نزولی مارس تا نوامبر” به عنوان مقاومت اولیه همسو می شود. با بسته شدن روزانه بالاتر از این سطح، XAUUSD احتمالاً با مقاومت قوی در 1800 دلار “میانگین 200 روزه” قبل از هدف قرار دادن 1830 دلار “فیبوناچی 50% اصلاحی” روبرو خواهد شد.

به نظر می رسد حمایت موقت در 1750 دلار شکل گرفته است. در صورتی که XAUUSD به زیر آن سطح سقوط کند و شروع به استفاده از آن سطح به عنوان مقاومت کند، می تواند اصلاح نزولی خود را به سمت 1720 دلار “SMA 100 روزه، اصلاح 23.6 % فیبوناچی” و 1700 دلار “سطح روانی، میانگین 20 روزه” گسترش دهد.

Gold price technical outlook

نظرسنجی پیش بینی قیمت طلا

نظرسنجی FXStreet Forecast تصویر متفاوتی را برای XAUUSD در کوتاه مدت و میانگین هدف یک هفته ای 1731 دلار نشان می دهد. چشم انداز فصلی با هدف متوسط 1770 دلار به شدت صعودی باقی می ماند.

Gold price forecast poll

منابع: https://www.fxstreet.com/cryptocurrencies/news/bitcoin-weekly-forecast-these-levels-are-ideal-for-dollar-cost-averaging-btc-after-ftx-crash-202211181210

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.