رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • طلا XAUUSD در حال جذب خریداران بالای 1800 دلار.
  • قیمت طلا با وجود عقب نشینی روز جمعه، هفته را در محدوده مثبتی به پایان رساند.
  • XAUUSD باید در بالای 1800 دلار تثبیت شود تا به صعود خود ادامه دهد.
  • سرمایه گذاران اخبار مربوط به ویروس کرونا از چین را به دقت زیر نظر خواهند داشت.

قیمت طلا از ضعف گسترده دلار آمریکا سود برد و با وجود شکست در بسته شدن بالای 1800 دلار در این هفته نزدیک به 2 درصد افزایش یافت. در غیاب انتشار داده‌های پرتأثیر از ایالات متحده، سرمایه‌گذاران سرفصل‌های مرتبط با ویروس کرونا از چین را زیر نظر خواهند داشت و پیشرفت‌های تکنیکال XAU/USD را برای سرنخ‌های جهت‌گیری جدید ارزیابی می‌کنند.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

تغییر منفی که در تمایلات ریسک مشاهده شد به دلار آمریکا کمک کرد تا روز دوشنبه تقویت شود و باعث شد XAUUSD به سمت 1740 دلار کاهش یابد. چین به گزارش روزانه موارد ابتلا به ویروس کرونا در آخر هفته ادامه داد و داده‌های PMI نشان داد که فعالیت‌های معاملاتی در بخش‌های تولیدی و خدماتی در ماه نوامبر کاهش یافت و نگرانی‌ها در مورد رکود اقتصاد جهانی را احیا کرد.

خوش بینی مجدد در مورد ادامه دور شدن چین از سیاست ضد کووید صفر به سرمایه گذاران این امکان را داد که نسبت به بهبود تقاضای طلا امیدوار باقی بمانند. کمیسیون ملی بهداشت چین اوایل روز سه‌شنبه اعلام کرد که واکسیناسیون سالمندان را تقویت می‌کند و مقامات گفتند که استان گوانگدونگ به تماس‌های نزدیک مبتلایان به کووید اجازه می‌دهد تا در خانه قرنطینه شوند. به علاوه، هو شیجین، مفسر گلوبال تایمز در توییتی نوشت: «چین ممکن است زودتر از حد انتظار از سایه کووید-19 خارج شود». قیمت طلا یک رگه زیان دو روزه را پشت سر گذاشت و با اندکی افزایش در حدود 1750 دلار بسته شد.

روز چهارشنبه، دلار آمریکا تحت فشار شدید فروش قرار گرفت و XAUUSD بیش از 1 درصد به صورت روزانه افزایش یافت. جروم پاول، رئیس FOMC در آخرین حضور عمومی خود قبل از شروع دوره خاموشی فدرال رزرو در 3 دسامبر اذعان کرد که تعدیل سرعت افزایش نرخ سود منطقی خواهد بود. پاول افزود: «ما پیشرفت قابل توجهی در جهت سیاست محدودکننده کافی داشته‌ایم» و خاطرنشان کرد که احتمالاً نرخ پایانه در نمودار نقطه‌ای دسامبر «تا حدودی بالاتر» بازنگری شود. به دنبال اظهارات کذب پاول، احتمال افزایش 50 واحدی “bps” نرخ بهره توسط CME Group FedWatch Tool در دسامبر از 66 درصد قبل از رویداد به 80 درصد رسید. در نتیجه، بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده تقریباً 4 درصد از دست داد که باعث افزایش بیشتر برای XAU/USD با همبستگی منفی شد.

فروش دلار در روز پنجشنبه افزایش یافت و قیمت طلا برای اولین بار در پنج ماه گذشته به بالای 1800 دلار رسید. دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده گزارش داد که شاخص قیمت هزینه های مصرف شخصی “PCE” از 6.3 درصد در ماه سپتامبر به 6 درصد به صورت سالانه در ماه اکتبر کاهش یافته است. این خوانش کمتر از انتظار بازار 6.2 درصد بود و به سرمایه گذاران اجازه داد تا به قیمت گذاری در محور سیاست فدرال رزرو ادامه دهند. اطلاعات دیگر از ایالات متحده نشان داد که PMI تولید ISM از 50.2 در ماه اکتبر به 49 در ماه نوامبر کاهش یافته است. مهمتر از آن، شاخص قیمت‌های پرداخت شده از 46.6 به 43 کاهش یافت که نشان دهنده کاهش تورم قیمت نهاده در این بخش بود.

پیش از تعطیلات آخر هفته، دلار آمریکا توانست یک جهش داشته باشد و XAUUSD را مجبور کرد تا برخی از سودهای هفتگی خود را حذف کند. اداره آمار کار ایالات متحده گزارش داد که حقوق و دستمزد غیرکشاورزی در نوامبر 263,000 افزایش یافته است، در حالی که انتظار بازار 200,000 بود. علاوه بر این، تورم دستمزد سالانه از 4.9 درصد به 5.1 درصد افزایش یافت. بازده اوراق قرضه 10 ساله آمریکا به دلیل گزارش خوش‌بینانه مشاغل به شدت افزایش یافت و باعث شد قیمت طلا در نیمه دوم روز جمعه به زیر 1790 دلار عقب‌نشینی کند.

هفته بعد چه خواهد شد؟

گزارش PMI خدمات ISM در روز دوشنبه در سند اقتصادی ایالات متحده ارائه خواهد شد. پیش بینی می شود شاخص قیمت های پرداخت شده از 70.7 در ماه اکتبر به 73.6 در ماه نوامبر افزایش یابد. واکنش بازار به PMI تولید ISM نشان می دهد که در صورت کاهش مولفه تورم در ماه نوامبر، احتمالاً دلار آمریکا در برابر رقبای خود تضعیف می شود. از سوی دیگر، همانطور که انتظار می‌رفت، افزایش شاخص قیمت‌های پرداختی همراه با چاپ سرفصل PMI در حدود 55، به دلار کمک می‌کند تا تقاضا را پیدا کند و بر XAUUSD تاثیر بگذارد.

روز جمعه، دانشگاه میشیگان نظرسنجی احساسات مصرف کننده را برای ماه دسامبر منتشر خواهد کرد. پیش‌بینی می‌شود که اعتماد مصرف‌کننده در ایالات متحده به تضعیف خود ادامه دهد، اما سرمایه‌گذاران احتمالاً به انتشار انتظارات تورمی بلندمدت که در ماه نوامبر 3 درصد بود، واکنش نشان خواهند داد. افزایش این مولفه احتمالاً با حمایت از دلار آمریکا به قیمت طلا آسیب می رساند و بالعکس.

در غیاب هر گونه انتشار اطلاعات کلان قابل توجه دیگری، فعالان بازار توجه زیادی به تحولات پیرامون سیاست صفر کووید در چین خواهند داشت.

بلومبرگ روز جمعه گزارش داد که دفتر سیاسی چین، نهاد تصمیم‌گیرنده حزب کمونیست، احتمالاً نشان دهنده تغییر سیاست برای تمرکز بر بازگشایی و ارتقای رشد اقتصادی در دیدار آنها در ماه دسامبر است. تاریخ مشخصی برای این دیدار وجود ندارد اما انتظار می‌رود در اوایل دسامبر برگزار شود. اگر رهبران چین تصمیم بگیرند به کاهش محدودیت‌های ویروس کرونا ادامه دهند و اقداماتی را برای تقویت فعالیت‌های اقتصادی انجام دهند، قیمت طلا احتمالاً با افزایش چشم‌انداز برای بهبود تقاضا در سال 2023 به شدت افزایش خواهد یافت.

calender

چشم انداز تکنیکال قیمت طلا

طلا XAUUSD باید در بالای 1800 دلار تثبیت شود تا به صعود خود ادامه دهد.علیرغم کاهش روز جمعه، قیمت طلا با وجود شاخص “RSI” در نمودار روزانه که به راحتی بالای 50 قرار دارد، تمایل صعودی خود را حفظ کرده است.

در روند صعودی، 1800 دلار “سطح روانی، میانگین حرکتی 200 روزه “SMA” به عنوان یک سطح کلیدی تراز می شود. اگر XAUUSD از آن به عنوان حمایت استفاده کند و بالاتر از آن سطح نفوذ کند، می تواند 1830 دلار “فیبوناچی 50% اصلاح روند نزولی بلندمدت” و 1860 دلار “سطح استاتیک” را هدف قرار دهد.

اگر قیمت طلا به زیر 1780 دلار سقوط کند ” فیبوناچی 38.2%” و نتواند آن سطح را پس بگیرد، فروشندگان می توانند علاقه نشان دهند و XAUUSD را به سمت 1740 دلار “سطح استاتیک” و 1720 دلار “23.6 % فیبوناچی، میانگین SMA 50 روزه” پایین بیاورند.

Gold Price technical outlook

نظرسنجی پیش بینی قیمت طلا

کارشناسان در نظرسنجی FXStreet انتظار دارند که قیمت طلا در کوتاه مدت صعودی باقی بماند و میانگین هدف یک هفته‌ای آن به 1805 دلار برسد. در چشم انداز یک ماهه یک سوگیری اندکی صعودی وجود دارد، اما میانگین هدف 1784 دلار است.

Gold Price forecast poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-price-weekly-forecast-xau-usd-to-attract-additional-buyers-above-1-800-202212021515

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.