رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • چارت XAUUSD می‌تواند در «رالی بابا نوئل» جذابیت بیشتری پیدا کند.
  • قیمت طلا در طول هفته در محدوده وسیعی بالا و پایین رفت.
  • XAUUSD با وجود کاهش شدید روز پنجشنبه توانست اندکی بالاتر از میانگین حرکتی 200 روزه صعود کند.
  • ادراک ریسک می تواند بر عملکرد این جفت در هفته آینده تأثیر بگذارد.

قیمت طلا در طول هفته به شدت در نوسان بود زیرا سرمایه گذاران گزارش تورم ایالات متحده، چشم انداز سیاست فدرال رزرو و تأثیر بالقوه آن بر اقتصاد جهانی را ارزیابی کردند. تقویم اقتصادی هفته آینده هیچ گونه انتشار داده با تاثیرگذاری بالایی را ارائه نخواهد داد و شرایط نازک شدن معاملات در فصل تعطیلات می تواند حرکت قاطع این فلز گرانبها را در هر دو جهت دشوار کند.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

اگرچه چین در ابتدای هفته گام‌های بیشتری به سمت بازگشایی برداشت، اما قیمت طلا با تلاش سرمایه‌گذارانی که از شرط‌بندی روی بهبود چشم‌انداز تقاضا قبل از انتشار داده‌های کلیدی اقتصاد کلان و رویدادهای بانک مرکزی خودداری کردند. با افزایش بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده بر اساس رشد روز جمعه گذشته و افزایش بیش از 3.6 درصد، XAUUSD یک سری برد چهار روزه را پشت سر گذاشت و در روز دوشنبه نزدیک به 1 درصد کاهش یافت.

روز سه‌شنبه، اداره آمار کار ایالات متحده گزارش داد که تورم در ایالات متحده، همانطور که با شاخص قیمت مصرف کننده “CPI” اندازه‌گیری می‌شود، از 7.7 درصد در اکتبر به 7.1 درصد بر اساس سالانه در نوامبر کاهش یافت. مهمتر از همه، CPI اصلی، که قیمت‌های مواد غذایی و انرژی نوسان را در نظر نمی‌گیرد، به‌صورت ماهانه 0.2 درصد افزایش یافت که نشان‌دهنده کوچک‌ترین افزایش یک ماهه در تورم اصلی از آگوست 2021 است. دلار آمریکا تحت فشار نزولی شدید بر ارقام ملایم CPI قرار گرفت. و بازده 10 ساله ایالات متحده نزدیک به 4 درصد از دست داد و به زیر 3.5 درصد رسید. به نوبه خود، XAUUSD افزایش چشمگیری را به ثبت رساند و به بالاترین سطح خود در بیش از پنج ماه گذشته در 1824 دلار رسید و سپس در پایان معاملات آمریکا به سمت 1810 دلار عقب نشینی کرد.

همانطور که انتظار می رفت، فدرال رزرو ایالات متحده تصمیم گرفت تا نرخ بهره خود را 50 واحد پایه “bps” به محدوده 4.25-4.5٪ پس از نشست سیاستی دسامبر افزایش دهد. خلاصه اصلاح شده پیش بینی ها “SEP” نشان داد که پیش بینی نرخ پایانی متوسط از 4.6 درصد در سپتامبربه 5.1 درصد افزایش یافته است. علاوه بر این، پیش‌بینی تورم اصلی هزینه‌های مصرف شخصی “PCE” برای پایان سال 2023 از 3.1 درصد به 3.5 درصد افزایش یافت در حالی که پیش‌بینی رشد سال 2023 از 1.2 درصد به 0.5 درصد کاهش یافت. با واکنش اولیه به توطئه نقطه عطفی فدرال رزرو، بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده به 3.6 درصد بهبود یافت و باعث شد XAUUSD به سمت جنوب حرکت کند.

با این حال، در طول کنفرانس مطبوعاتی جروم پاول، رئیس FOMC، دلار آمریکا برای حفظ قدرت خود تلاش کرد و به قیمت طلا اجازه داد تا بخش بزرگی از زیان روزانه خود را با XAUUSD که روز را بالای 1800 دلار بسته است، پاک کند. پاول تکرار کرد که سوابق تاریخی به شدت آنها را نسبت به کاهش زودهنگام هشدار می دهد، اما اذعان داشت که در صورت ادامه نرم شدن داده های تورم، اوج نرخ ممکن است کاهش یابد.

تغییر منفی که در احساسات ریسک مشاهده شد، دلار آمریکا را در روز پنجشنبه تقویت کرد. داده‌های ناامیدکننده خرده‌فروشی و تولید صنعتی چین، همراه با چشم‌انداز مناقشه‌ای فدرال رزرو، نگرانی‌ها را نسبت به کندی اقتصاد جهانی زنده کرد. با افزایش شدید شاخص دلار آمریکا و پشت سر گذاشتن بیشتر افت هفتگی، XAU/USD تحت فشار نزولی شدید قرار گرفت و نزدیک به 2 درصد در روز از دست داد.

پس از اینکه نظرسنجی های S&P Global PMI نشان داد که فعالیت های اقتصادی در بخش خصوصی در اوایل دسامبر با سرعت فزاینده ای کاهش یافته است، قیمت طلا در روز جمعه افزایش یافت.

هفته بعد چه خواهد شد؟

هیئت کنفرانس اطلاعات شاخص اعتماد مصرف کننده برای ماه دسامبر را در روز چهارشنبه منتشر خواهد کرد. در نوامبر، مؤلفه انتظاری نرخ تورم یک ساله نظرسنجی از 6.9 درصد در اکتبر به 7.2 درصد افزایش یافت. افزایش دیگری در آن مؤلفه باید به بازدهی اوراق قرضه T ایالات متحده کمک کند که بالاتر از XAUUSD باشد و بالعکس. در روز پنج‌شنبه، سند اقتصادی ایالات متحده اصلاح نهایی رشد سالانه تولید ناخالص داخلی “GDP” سه ماهه سوم را ارائه خواهد کرد، که بعید است واکنشی ایجاد کند زیرا انتظار می‌رود با برآورد قبلی 2.9% مطابقت داشته باشد.

پیش از آخر هفته، دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده، ارقام شاخص قیمت PCE را برای ماه نوامبر منتشر خواهد کرد. بازارها انتظار دارند که تورم سالانه Core PCE، معیار تورم ترجیحی فدرال رزرو، از 5 درصد در اکتبر به 4.6 درصد کاهش یابد. پیش‌بینی می‌شود که تورم اصلی PCE ماهانه 0.4 درصد افزایش یابد. در صورتی که رقم ماهانه کمتر از اجماع بازار باشد، قیمت طلا با توجه به بازخورد بازار نسبت به ارقام ملایم CPI می‌تواند افزایش یابد. با این حال، پیش از تعطیلات کریسمس، شرایط معاملاتی ممکن است ضعیف شود و باعث شود که این واکنش کوتاه مدت بماند. از سوی دیگر، تورم ماهانه Core PCE قوی‌تر از پیش‌بینی‌شده باید اثر معکوس داشته باشد و بر XAUUSD تأثیر بگذارد.

فعالان بازار همچنین به روحیه ریسک توجه زیادی دارند. به دنبال عملکرد ناامیدکننده شاخص‌های اصلی وال استریت در هفته گذشته، سرمایه‌گذاران می‌توانند از قیمت‌های پایین بهره ببرند و در را برای تجمع بدنام بابا نوئل باز کنند. در صورتی که شاخص‌های اصلی سهام در ایالات متحده شروع به افزایش بیشتر کنند، XAUUSD شتاب صعودی خواهد گرفت.

calender

چشم انداز تکنیکال قیمت طلا

شاخص “RSI” در نمودار روزانه بالای 50 است و XAUUSD نزدیک میانگین 200 روزه باقی می ماند که به یک سوگیری صعودی اشاره می کند. علاوه بر این، میانگین 20 روزه به دنبال کاهش شدیدی که در روز پنجشنبه شاهد بودیم دست نخورده باقی می ماند.

در صورتی که قیمت طلا بالای 1790 دلار “میانگین 200 روزه” تثبیت شود و آن سطح را به عنوان حمایت تأیید کند، می‌تواند 1800 دلار را در کوتاه مدت قبل از هدف قرار دادن 1830 دلار “فیبوناچی 50% اصلاح روند نزولی بلندمدت” و 1860 دلار “سطح استاتیک” تست کند.

در جهت نزولی، منطقه 1780/1775 دلاری “فیبوناچی 38.2% اصلاحی، SMA 20 روزه” به عنوان حمایت اولیه قبل از 1740 دلار “سطح استاتیک” و 1720 دلار “میانگین 100 روزه، میانگین 50 روزه” تراز می شود.

Gold price technical outlook

نظرسنجی پیش بینی قیمت طلا

نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet به یک سوگیری خنثی برای قیمت طلا در یک هفته و یک ماه اشاره می‌کند. چشم انداز فصلی صعودی است و میانگین هدف روی 1840 دلار است.

Gold price forecast poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-price-weekly-forecast-xau-usd-could-gain-traction-on-a-santa-rally-202212161542

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.