رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • خریداران کنترل بازار را قبل از داده های کلیدی تورم ایالات متحده حفظ کردند.
  • قیمت طلا برای سومین هفته متوالی افزایش یافت.
  • چشم انداز تکنیکال کوتاه مدت نشان می دهد که سوگیری صعودی XAUUSD دست نخورده باقی می ماند.
  • داده های شاخص قیمت مصرف کننده “CPI” از ایالات متحده می تواند رویداد بزرگ بازار در هفته آینده باشد.

قیمت طلا سال جدید را با نوسانی آغاز کرد زیرا سرمایه گذاران چشم انداز سیاست فدرال رزرو ایالات متحده را پس از انتشار آخرین داده ها مورد ارزیابی دوباره قرار دادند. XAUUSD پس از رسیدن به بالاترین سطح خود از اوایل ژوئن به بالای 1860 دلار در اواسط هفته، در روز پنجشنبه به شدت کاهش یافت اما توانست بالای 1830 دلار باقی بماند. با گزارش مشاغل دسامبر ایالات متحده و نظرسنجی ناامیدکننده ISM Services PMI که بر بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده تاثیر گذاشت، این جفت در روز جمعه دوباره قدرت خود را به دست آورد و برای سومین هفته متوالی در محدوده مثبت بسته شد.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

معاملات در بازارهای مالی در روز دوشنبه کاهش یافت و بازارهای سهام و اوراق قرضه در اقتصادهای بزرگ در تعطیلات سال نو بسته ماندند.

با شروع عادی شدن شرایط معاملاتی در روز سه شنبه، همبستگی های بین بازاری ضعیف شد. علیرغم تغییر مثبتی که در احساس ریسک مشاهده شد، دلار آمریکا از رقبای اصلی خود از جمله طلا پیشی گرفت. با این حال، بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده بیش از 2 درصد در روز کاهش یافت و به XAUUSD اجازه داد تا شتاب صعودی داشته باشد.

داده های منتشر شده توسط ISM در روز چهارشنبه نشان داد که فعالیت های معاملاتی در بخش تولید برای دومین ماه متوالی در دسامبر کاهش یافته است. شاخص اشتغال نظرسنجی PMI ISM به طور غیرمنتظره ای به بالای 5 رسید و به دلار آمریکا کمک کرد انعطاف پذیر بماند و صعود XAUUSD را محدود کند.

روز پنجشنبه، ADP گزارش داد که اشتغال در بخش خصوصی ایالات متحده در ماه دسامبر 235000 نفر افزایش یافته است. این خوانش بسیار بهتر از انتظار بازار 150000 بود و باعث شد سرمایه گذاران چشم انداز سیاست فدرال رزرو را مجددا ارزیابی کنند. احتمال افزایش ۲۵ واحدی “bps” نرخ بهره توسط گروه CME Fed Watch Tool در ماه فوریه از ۷۳ درصد در اوایل هفته پس از این داده به ۵۷ درصد کاهش یافت. به نوبه خود، بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده افزایش یافت و XAUUSD را با همبستگی منفی مجبور کرد بخشی از سود هفتگی خود را پاک کند.

اداره آمار کار ایالات متحده روز جمعه اعلام کرد که حقوق و دستمزد غیرکشاورزی “NFP” در دسامبر 223,000 افزایش یافته است، در حالی که انتظار بازار 200,000 بود. جزئیات بیشتر این گزارش نشان داد که میانگین درآمد ساعتی از 4.8 درصد “بازبینی شده از 5.1 درصد” در نوامبر به 4.6 درصد کاهش یافته است. علیرغم چاپ خوش‌بینانه NFP، تورم ملایم دستمزد باعث شد بازده اوراق قرضه 10 ساله آمریکا به سمت جنوب حرکت کند و درها را برای بازگشت به XAUUSD باز کند. در نهایت، PMI خدمات ISM از 56.5 در ماه نوامبر به 49.6 در دسامبر کاهش یافت. مهمتر از آن، مولفه تورم، شاخص قیمت های پرداخت شده، از 70 به 67.6 کاهش یافت و بسیار کمتر از انتظار بازار 71.5 بود. گزارش مشاغل مختلط و نظرسنجی ناامیدکننده PMI باعث شد که دلار آمریکا در برابر رقبای خود تضعیف شود و باعث افزایش قیمت XAUUSD شود.

هفته بعد چه خواهد شد؟

دفتر اقتصادی ایالات متحده هیچ گونه اطلاعات کلان اقتصادی با تاثیر بالا را در نیمه اول هفته آینده ارائه نخواهد کرد. روز پنجشنبه، اداره آمار کار ایالات متحده “BLS” داده های شاخص قیمت مصرف کننده برای ماه دسامبر را منتشر خواهد کرد. انتظار می‌رود که به‌صورت ماهانه، CPI اصلی، که قیمت‌های مواد غذایی و انرژی بی‌ثبات را حذف می‌کند، پس از افزایش 0.2 درصدی نوامبر، 0.3 درصد افزایش یابد.

در ماه های اکتبر و نوامبر، ماهانه Core CPI با سرعتی ملایم تر از حد انتظار افزایش یافت و سرمایه گذاران تصمیم گرفتند که زمان آن رسیده است که فدرال رزرو پای خود را از روی پدال گاز بردارد. اگرچه سیاست گذاران فدرال رزرو تکرار کرده اند که انتظار کاهش نرخ بهره در سال 2023 را ندارند، اما یک قرائت بیشتر از نرخ تورم هسته مرکزی باید بر دلار آمریکا تاثیر بگذارد و باعث افزایش قیمت XAUUSD شود.

صورت‌جلسه نشست سیاستگذاری دسامبر در اوایل هفته نشان داد که اکثر سیاستگذاران از کاهش تورم در ماه های اکتبر و نوامبر استقبال کردند، اما توافق کردند که برای تایید مسیر نزولی، “شواهد قابل توجهی بیشتری” از پیشرفت لازم است.

از سوی دیگر، افزایش ماهانه 0.5 درصدی یا بالاتر در تورم اصلی باید بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده را افزایش دهد و باعث شود قیمت طلا نزولی شود.

پیش از تعطیلات آخر هفته، نظرسنجی اولیه احساسات مصرف‌کننده دانشگاه میشیگان برای ماه ژانویه برای انگیزه‌های تازه مورد بررسی قرار خواهد گرفت. فعالان بازار به‌جای شاخص اعتماد مصرف‌کننده، احتمالاً به مؤلفه انتظارات تورمی مصرف‌کننده 5 ساله که در دسامبر 2.9 درصد بود، توجه زیادی می‌کنند. بعید است که شاهد تغییر قابل توجهی در این عدد باشیم، اما یک واکنش کوتاه مدت و مستقیم بازار را می توان با افزایش انتظارات تورمی بلندمدت و افزایش ارزش دلار آمریکا در برابر طلا و بالعکس مشاهده کرد.

calender

چشم انداز تکنیکال قیمت طلا

خریداران کنترل بازار را قبل از داده های کلیدی تورم ایالات متحده حفظ کردند. چشم انداز تکنیکال کوتاه مدت XAUUSD با افزایش شاخص “RSI” در نمودار روزانه به بالای 60 صعودی می ماند.

خط روند سطح استاتیک 1860 دلاری به عنوان اولین مقاومت در یک سطح قرار می گیرد. هنگامی که XAUUSD آن سطح را به عنوان حمایت تایید کرد، می‌تواند 1880 دلار “فیبوناچی 61.8 درصد اصلاح روند نزولی بلندمدت”، 1900 دلار “سطح روان‌شناسی” و 1920 دلار “حمایتی سابق، سطح ثابت” را هدف قرار دهد.

در صورتی که قیمت طلا به زیر 1810 دلار ” میانگین 20 روزه” سقوط کند، اصلاح نزولی می تواند به سمت 1800 دلار و 1780 دلار “فیبوناچی 38.2% اصلاحی، میانگین 200 روزه” گسترش یابد.

Gold price technical outlook

نظرسنجی پیش بینی قیمت طلا

علیرغم شروع صعودی XAUUSD در سال، نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet به یک سوگیری نزولی نسبت به چشم‌انداز یک ماهه اشاره می‌کند که میانگین هدف آن 1811 دلار است.

Gold price forecast poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-price-weekly-forecast-bulls-retain-control-ahead-of-key-us-inflation-data-202301061532

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.