رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • تست ناحیه 1.1000 محتمل هست در هفته کلیدی با بانک مرکز.
  • EURUSD پس از شروع هفته در شرایطی استوار تقریباً بدون تغییر بسته شد.
  • بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو هفته آینده تصمیمات سیاست پولی خود را اعلام خواهند کرد.
  • چشم انداز تکنیکال کوتاه مدت این جفت نشان می دهد که سوگیری صعودی دست نخورده باقی می ماند.

EURUSD علیرغم رسیدن به بالاترین سطح خود از آوریل به بالای 1.0900 در ابتدای هفته، تلاش کرده است تا حرکت صعودی بیشتری کسب کند. نشست سیاستی فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا “ECB” در هفته آینده می تواند حرکت جهت دار بعدی را در این جفت آغاز کند.

هفته گذشته چه اتفاقی افتاد؟

اظهارات تهاجمی از سوی مقامات بانک مرکزی اروپا به یورو/دلار آمریکا اجازه داد تا به بالاترین سطح خود در 9 ماه اخیر نزدیک به 1.0930 برسد. کلااس نات و پیتر کازیمیر، سیاستگذاران بانک مرکزی اروپا، هر دو گفتند که طرفدار دو افزایش 50 واحدی بیشتر “bps” نرخ بهره در فوریه و مارس هستند. کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، در همان یادداشت، تکرار کرد: «ما روشن کرده‌ایم که نرخ‌های بهره بانک مرکزی اروپا همچنان باید به طور قابل توجهی با سرعت ثابت افزایش یابد تا به سطوحی برسد که به اندازه کافی محدودکننده هستند و تا زمانی که لازم باشد در آن سطوح باقی بمانند». روز دوشنبه در کنفرانسی در آلمان سخنرانی کرد.

در روز سه‌شنبه، داده‌های منطقه یورو نشان داد که فعالیت‌های معاملاتی در منطقه یورو در اوایل ژانویه نسبتاً گسترش یافته است، به طوری که S&P Global Composite PMI از 49.3 در دسامبر به 50.2 رسیده است. بعداً در همان روز، S&P Global گزارش داد که PMI ترکیبی در ایالات متحده در همان بازه زمانی بالاتر بود، اما بسیار زیر 50 باقی ماند و به 46.6 رسید. کریس ویلیامسون، اقتصاددان ارشد بازرگانی، خاطرنشان کرد: «نرخ تورم هزینه ورودی در سال جدید افزایش یافته است، که تا حدی به فشار دستمزد افزایشی مرتبط است، که می‌تواند تشدید مناقشه‌آمیز سیاست‌های فدرال رزرو را با وجود افزایش خطرات رکود تشویق کند». در S&P Global Market Intelligence. این اظهار نظر به دلار آمریکا کمک کرد تا صعود EURUSD را محدود کرد.

در غیاب انتشار داده‌های با تاثیر بالا، یورو از تفسیر بانک مرکزی اروپا سود برد و توانست در اواسط هفته بالاتر رود. سیاستگذار بانک مرکزی اروپا به بلومبرگ گفت که بانک مرکزی اروپا باید در بحبوحه فشارهای فزاینده دستمزدها به افزایش نرخ 50 واحدی ادامه دهد و گابریل مخلوف، عضو شورای حکومتی، اظهارات لاگارد را با بیان اینکه نرخ ها باید به میزان قابل توجهی با سرعت ثابت افزایش یابد، تکرار کرد.

در روز پنجشنبه، داده‌های منتشر شده توسط دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده نشان داد که تولید ناخالص داخلی “GDP” در ایالات متحده با نرخ سالانه 2.9٪ در سه ماهه چهارم افزایش یافته است که از رشد 3.2٪ ثبت شده در سه ماهه سوم کمتر است. این آمار از انتظار بازار 2.6 درصد فراتر رفت و بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده را تقویت کرد. به نوبه خود، EURUSD به پایین‌تر سقوط کرد و یک برد شش روزه را شکست.

حال و هوای محتاطانه بازار و افزایش سود در آستانه آخر هفته به دلار آمریکا کمک کرد تا در روز جمعه جایگاه خود را حفظ کند و باعث شد که یورو/دلار آمریکا در روز جمعه به روند کاهشی خود ادامه دهد. در همین حال، تورم اصلی سالانه PCE از 4.7 درصد در نوامبر به 4.4 درصد در دسامبر کاهش یافت که مطابق با انتظارات بازار بود.

هفته بعد چه خواهد شد؟

روز دوشنبه، داده های تولید ناخالص داخلی سه ماهه چهارم آلمان در سند اقتصادی اروپا ارائه خواهد شد. انتظار می رود اقتصاد آلمان در سه ماهه چهارم 1.1 درصد به صورت سه ماهه انقباض داشته باشد. روز سه‌شنبه، یورواستات داده‌های تولید ناخالص داخلی منطقه یورو را منتشر خواهد کرد که پیش‌بینی می‌شود در سه ماهه چهارم سالانه به 2.2 درصد برسد. با این حال، قبل از نشست های کلیدی بانک مرکزی، سرمایه گذاران بعید به نظر می رسد که در مورد این داده ها موضع گیری کنند.

در روز چهارشنبه، به طور گسترده پیش بینی می شود که فدرال رزرو نرخ بهره خود را 25 واحد به محدوده 4.5-4.75 درصد افزایش دهد. روایت «محور فدرال رزرو» از ماه دسامبر بر بازارهای مالی تسلط داشته و بر دلار آمریکا تأثیر گذاشته است. اگرچه سیاست گذاران فدرال رزرو، از جمله جروم پاول، رئیس هیئت مدیره، خاطرنشان کردند که حتی به کاهش نرخ بهره در سال 2023 فکر نمی کنند، موقعیت بازار نشان می دهد که سرمایه گذاران نسبت به حرکتی ناامیدکننده در اواخر سال خوشبین هستند. پاول احتمالاً تمام تلاش خود را می کند تا سرمایه گذاران را با تکرار خطر ناشی از تورم دستمزدها به انتظارات تورمی و قصد آنها برای ثابت نگه داشتن نرخ برای بقیه سال پس از توقف افزایش آن، در صف نگه دارد.

در روز چهارشنبه، به طور گسترده پیش بینی می شود که فدرال رزرو نرخ بهره خود را 25 واحد به محدوده 4.5-4.75 درصد افزایش دهد. روایت «محور فدرال رزرو» از ماه دسامبر بر بازارهای مالی تسلط داشته و بر دلار آمریکا تأثیر گذاشته است. اگرچه سیاست گذاران فدرال رزرو، از جمله جروم پاول، رئیس هیئت مدیره، خاطرنشان کردند که حتی به کاهش نرخ بهره در سال 2023 فکر نمی کنند، موقعیت بازار نشان می دهد که سرمایه گذاران نسبت به حرکتی ناامیدکننده در اواخر سال خوشبین هستند. پاول احتمالاً تمام تلاش خود را می کند تا سرمایه گذاران را با تکرار خطر ناشی از تورم دستمزدها به انتظارات تورمی و قصد آنها برای ثابت نگه داشتن نرخ برای بقیه سال پس از توقف افزایش آن، در صف نگه دارد.

از سوی دیگر، این واقعیت که شاخص دلار آمریکا در حال حاضر بیش از 10 درصد از نوامبر کاهش یافته است، نشان می دهد که یک دوره جدید فروش دلار ممکن است سخت باشد، مگر اینکه یک غافلگیری قابل توجه وجود داشته باشد. اگرچه فضای بیشتری برای کاهش دلار آمریکا وجود دارد، اما سرمایه گذاران می توانند قبل از ادامه فروختن دلار منتظر آمارهای تورم و اشتغال ژانویه یا حتی خلاصه پیش بینی های اقتصادی ماه مارس باشند.

روز پنجشنبه، بانک مرکزی اروپا تصمیم خود را درباره نرخ بهره اعلام خواهد کرد. بعید است که افزایش نرخ 50 bps به خودی خود واکنش قابل توجهی ایجاد کند. اگر بیانیه سیاست یا لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا تأیید کند که احتمال افزایش 50 واحدی بیشتر در ماه مارس وجود دارد، می تواند به یورو کمک کند تا از رقبای خود پیشی بگیرد. مهمتر از آن، اگر لاگارد پیشنهاد کند که افزایش نرخ بهره در نیمه دوم سال ادامه خواهد داشت، یورو/دلار آمریکا می تواند سودهای چشمگیری را ثبت کند.

پیش از آخر هفته، اداره آمار کار ایالات متحده گزارش مشاغل را منتشر خواهد کرد. به گزارش رویترز، پیش بینی می شود حقوق و دستمزد غیرکشاورزی “NFP” در ژانویه 175 هزار افزایش یابد. در ماه دسامبر، NFP به 223 هزار رسید و از انتظار بازار 200 هزار گذشت. مؤلفه تورم دستمزد گزارش نشان داد که میانگین درآمد ساعتی 4.6 درصد به صورت سالانه رشد کرده است که از 5 درصد در نوامبر کاهش یافته است. به نوبه خود، دلار آمریکا نتوانست از چاپ خوش‌بینانه NFP استفاده کند و در بحبوحه ارقام تورم ملایم دستمزدها در برابر رقبای خود متحمل ضرر شد. از این رو، واکنش بازار مشابهی را می توان در روز جمعه شاهد بود. کاهش تورم دستمزد سالانه، به ویژه اگر با افزایش ضعیف تر از حد انتظار در NFP همراه باشد، می تواند بر دلار آمریکا تاثیر بگذارد. از سوی دیگر، افزایش شدید تورم دستمزدها باید به ارز کمک کند تا در برابر رقبای خود انعطاف پذیر بماند، حتی اگر عنوان NFP کمتر از اجماع بازار باشد.

calender

تحلیل تکنیکال EURUSD

EURUSD از اوایل اکتبر به سمت مرز پایین کانال صعودی نفوذ کرد اما نتوانست آن را شکست دهد. علاوه بر این، شاخص “RSI” در نمودار روزانه به راحتی بالای 50 قرار دارد و این جفت بالاتر از میانگین 20 روزه معامله می شود، که نشان می دهد آخرین عقب نشینی یک اصلاح تکنیکال است نه شروع یک روند نزولی.

در روند صعودی، به نظر می رسد مقاومت موقت در 1.0930 “سطح ایستا” شکل گرفته است. بالاتر از آن سطح، 1.1000 “سطح روانی، نقطه میانی کانال صعودی” به عنوان مانع بعدی قبل از اینکه جفت بتواند 1.1150 “حد بالای کانال” را هدف قرار دهد، همسو می شود.

در صورتی که EURUSD در کندل روزانه کمتر از 1.0850 “حد پایین کانال” بسته شود، می تواند اصلاح آن را به 1.0800 “سطح روانی، میانگین 20 روزه” و 1.0630 “میانگین 50 روزه” افزایش دهد.

EUR/USD technical analysis

نظرسنجی پیش بینی EURUSD

نظرسنجی پیش بینی FXStreet به اجماع کارشناسان نظرسنجی برای چشم انداز کوتاه مدت EURUSD اشاره نمی کند. میانگین هدف یک هفته ای با 1.0869 مطابقت دارد و نیمی از کارشناسان عملکرد صعودی را پیش بینی می کنند در حالی که 42 درصد عکس آن را مشاهده می کنند. چشم انداز یک ماهه یک دیدگاه نزولی را نشان می دهد که میانگین هدف کمی بالاتر از 1.0700 است.

EUR/USD forecast poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/eur-usd-weekly-forecast-a-test-of-11000-remains-on-the-cards-in-key-central-bank-week-202301271532

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.