رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • دلار آمریکا در حال باخت است.
  • جروم پاول، رئیس فدرال رزرو ایالات متحده زمان خود را برای کاهش سرعت انقباض اعلام کرد.
  • S&P Global سرعت رشد در اتحادیه اروپا را به صورت نزولی بازبینی کرد.
  • EURUSD علیرغم عقب نشینی از بالاترین قیمت چند ماهه، قدرت صعودی خود را حفظ می کند.

جفت ارز EURUSD دسامبر را با یک پایه قوی آغاز کرد و به بالاترین سطح شش ماهه 1.0544 رسید. دلار آمریکا در ابتدای هفته تلاش کرد مقداری از ارزش خود را بازیابی کند اما به دنبال سخنرانی جروم پاول، رئیس فدرال رزرو آمریکا “فدرال رزرو” در یک رویداد خصوصی که توسط موسسه بروکینگز سازماندهی شده بود، تحت فشار شدید فروش قرار گرفت.

سیگنال های مختلف از ایالات متحده

رئیس پاول روز چهارشنبه صحبت کرد و گفت که بانک مرکزی می‌تواند از ماه دسامبر سرعت انقباضات کمی را کاهش دهد، اگرچه او افزود که نرخ‌های محدودکننده باید برای مدتی باقی بماند، زیرا مبارزه با تورم هنوز به پایان نرسیده است.

پاول خاطرنشان کرد: “با نزدیک شدن به سطح مهاری که برای کاهش تورم کافی است، سرعت افزایش نرخ را تعدیل کنیم منطقی است. زمان تعدیل سرعت افزایش نرخ ممکن است به محض جلسه دسامبر فرا برسد.”

EURUSD در روز جمعه پس از انتشار گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی به سمت 1.0427 عقب نشینی کرد. وزارت کار ایالات متحده گزارش داد که این کشور در ماه نوامبر 263000 شغل جدید اضافه کرد و این رقم در اکتبر به 284000 مورد بازنگری شد. نرخ بیکاری همانطور که انتظار می رفت در 3.7% ثابت ماند، اگرچه شایان ذکر است که نرخ مشارکت از 62.2% به 62.1% کاهش یافته است.

علیرغم رویکرد مناقشه‌ای فدرال رزرو ایالات متحده، بخش کار با سرعتی قوی تر از حد انتظار رشد کرد. کند کردن بازار کار بخشی از کار مقابله با تورم است و شکوفایی بخش به وضوح به این معنی است که بانک مرکزی ایالات متحده می تواند سرعت فعلی انقباضات کمی را حفظ کند.

صرف نظر از افزایش شدید دلار پس از NFP، بعید به نظر می رسد که مقامات فدرال رزرو نظر خود را تغییر دهند و ماشه را برای 75 واحد  دیگر در دسامبر بکشند. EUR/USD با افزایش قابل توجه بازگشت. به نظر می رسد بازار بیش از حد واکنش نشان داد در حالی که سود گرفتن در آستانه آخر هفته این حرکت را تشدید کرد.

داده های اقتصاد کلان هنوز تا حد مطلوب فاصله دارند

به طور کلی، اخبار از هر دو سواحل اقیانوس اطلس چندان دلگرم کننده نبود. ایالات متحده شاخص قیمت هزینه های مصرف شخصی “PCE” را منتشر کرد که در ماه اکتبر 6 درصد افزایش یافت و از 6.3 درصد کاهش یافت. تورم اصلی PCE در همان دوره به 5 درصد رسید که از 5.2 درصد در سپتامبر کاهش یافت. همچنین، شاخص PMI تولید ISM در نوامبر به 49 کاهش یافت که نسبت به 50.2 قبلی کاهش یافته بود، که این اولین باری است که این شاخص از مه 2020 انقباض را نشان می دهد. کاهش تورم همراه با کاهش رشد باعث افزایش حدس و گمان فدرال رزرو در دسامبر 50 واحد شد.

در همان زمان، S&P Global شاخص‌های PMI تولید اروپایی خود را به طور نزولی بازبینی کرد که منعکس کننده انقباض شدیدتر در نوامبر است. همچنین، بر اساس برآوردهای اولیه، شاخص هماهنگ قیمت‌های مصرف‌کننده آلمان “HICP” در ماه نوامبر 10 درصد افزایش یافت و از 10.4 درصد در ماه قبل کاهش یافت. HICP منطقه یورو نیز در همین دوره 10 درصد چاپ شد که نسبت به 10.6 درصد در اکتبر کاهش داشت. کاهش تورم خبر خوبی است، اما افزایش نرخ سالانه 10 درصدی هنوز برای مثبت بودن آن خیلی بالاست. در نهایت، خرده‌فروشی آلمان در ماه اکتبر به میزان قابل توجهی 2.8 درصد کاهش یافت، در حالی که سایر ارقام جزئی نیز انتظارات را از دست دادند در حالی که نشان دهنده کند شدن فعالیت اقتصادی است.

هفته پیش رو ارقام جالبی به همراه خواهد داشت. S&P Global آخرین PMI خدمات نوامبر را برای ایالات متحده و اتحادیه اروپا منتشر خواهد کرد، در حالی که دومی فروش خرده فروشی اکتبر و برآورد نهایی تولید ناخالص داخلی سه ماهه سوم را معرفی خواهد کرد.

ایالات متحده PMI رسمی خدمات ISM نوامبر را منتشر خواهد کرد که در 55.6 پیش بینی شده بود، از 54.4 در اکتبر، شاخص قیمت تولید کننده نوامبر، و برآورد اولیه شاخص تمایل مصرف کننده میشیگان دسامبر.

calender

چشم انداز تکنیکال EURUSD

نمودار هفتگی جفت EURUSD به شکل صعودی است. این جفت در حالی که بالاتر از میانگین حرکتی 20 SMA رشد می‌کردند، یک higher high و یک higher low را ثبت کردند که به آرامی کشش رو به بالا دارند. میانگین 100 روزه از زیر میانگین 200 روزه عبور کرد و هر دو شیب نزولی خود را بالای 1.1100 حفظ کردند که در حال حاضر قابل توجه نیست. در همان زمان، شاخص های تکنیکال پیشرفت خود را از سر گرفتند و در عین حال شیب صعودی خود را در نزدیکی مقادیر بیش از حد خرید حفظ کردند، که نشان دهنده تسلط خریداران است.

نمودار روزانه EURUSD سرنخ های صعودی جالبی را ارائه می دهد. این جفت به بالای میانگین 200 روزه شکسته و بالاتر از آن قرار گرفته است. علیرغم چندین تلاش، این جفت از ژوئن 2021 آن را لمس نکرده است. در همان زمان، میانگین 20 روزه به طور محکم در حال صعود هست بسیار بالاتر از میانگین 100 روزه  خود. شاخص مومنتوم تا حدی شتاب نزولی خود را از دست داده است، اما در بالای سطح 100 باقی مانده است، در حالی که شاخص RSI به سختی از مقادیر بیش از حد خرید عقب نشینی کرد، اکنون در حدود 64 است.

بالاترین سطح هفتگی، در 1.0544، سطحی است که برای ادامه صعود باید شکسته شود. سطح مقاومت مرتبط بعدی که باید بر آن غلبه کرد منطقه قیمت 1.0620 است که در مسیر رسیدن به 1.0700 است. حمایت ها در 1.0420 و بعد شکست آن سطح، 1.0300 به عنوان هدف نزولی  بعدی می آید.

EUR/USD technical outlook

نظرسنجی احساسی EURUSD

طبق نظرسنجی FXStreet Forecast، خریدارها حداقل در کوتاه مدت این جفت را کنترل می کنند. در چشم انداز هفتگی، اکثر کارشناسان نظرسنجی با میانگین هدف 1.0500 صعودی هستند. موضع نزولی میان‌مدت بانک‌ها همچنان بر چشم‌اندازهای ماهانه و سه ماهه تأثیر می‌گذارد، هرچند که بالاترین قیمت‌های جدید فراتر از 1.0500 ظاهر شده است، با این جفت ارز در چشم انداز سه ماهه تا 1.1000 دیده می‌شود. در همان زمان، تعداد شرط های زیر برابری شروع به کاهش کرده است.

نمودار نمای کلی نشان می دهد که میانگین متحرک کوتاه مدت با تجمع بیشتر اهداف بالقوه در منطقه قیمت 1.0500/600 حرکت کرد. ماهانه بدون جهت است، اما سه ماهه نیز پتانسیل صعودی را نشان می دهد و برای سومین هفته متوالی پیشرفت می کند.

EUR/USD sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/eur-usd-weekly-forecasts-us-dollar-fighting-a-losing-battle-202212021529

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.