رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر

خریدارها با شکست در 1830 وارد عمل می شوند.

طلا در این هفته با کاهش بازده اوراق قرضه T-bond ده ساله آمریکا از بالاترین سطح در دو سال گذشته افزایش یافت.

به نظر می رسد مقاومت کلیدی XAU/USD در 1830 دلار شکل گرفته است.

دفتر اقتصادی ایالات متحده در هفته آینده هیچ گونه اطلاعاتی با تأثیرگذاری بالا ارائه نخواهد داد.

طلا هفته جدید را در یک پایه محکم آغاز کرد و روند بهبودی را به سمت 1800 دلار آغاز کرد.با توجه به اینکه خریداران توانستند فلز گرانبها را بالاتر از آن ناحیه مقاومت کلیدی ببرند، XAU/USD رشد خود را تا 1830 دلار افزایش داد و سپس در نیمه دوم هفته وارد فاز تثبیت شد.

اتفاقی که هفته گذشته افتاد

بازارها در روز دوشنبه به عدم انتشار داده های سطح بالا نسبتاً ساکت ماندند. دلار موفق به یافتن تقاضا شد، با این وجود، زمانی که توماس بارکین، رئیس بانک فدرال رزرو ریچموند، به وال استریت ژورنال گفت که افزایش نرخ بهره در ماه مارس قابل تصور است.

با این حال، در طول جلسه اعلام  نامزدی جروم پاول، رئیس FOMC در روز سه‌شنبه، دلار با فشار شدید فروش مواجه شد و باعث افزایش شدید XAU/USD شد. پاول گفت که برای ارائه طرحی برای شروع کاهش ترازنامه به چهار جلسه سیاستگذاری نیاز دارند. این اظهار نظر شاخص دلار آمریکا را مجبور کرد تا سودهای ثبت شده خود را پس از انتشار دقایق گزارشات دسامبر که نشان داد برخی از سیاستگذاران شروع  دور دوم ترازنامه پس از اولین افزایش نرخ بهره را مناسب دیدند، پاک کند. پاول همچنین افزود که آنها می توانند به دنبال کوچک کردن ترازنامه باشند “شاید در اواخر امسال”.

روز چهارشنبه، گزارش ماهانه منتشر شده توسط اداره آمار کار ایالات متحده نشان داد که شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) در ماه دسامبر به 7 درصد افزایش یافت.با همزمان افتادن این گزارشات با اجماع بازار، دلار همچنان به از دست دادن علاقه خود ادامه داد زیرا سرمایه گذاران ارزیابی مجددی کردند که فدرال رزرو در مورد سیاست سختگیرانه چقدر تهاجمی خواهد بود. علاوه بر این، شاخص قیمت تولید کننده سالانه “PPI” از 9.8 درصد در ماه نوامبر به 9.7 درصد کاهش یافت، که کاهش فشار نزولی را برای دلار دشوارتر کرد.

در همین حال، بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده که به بالاترین سطح خود در دو سال اخیر در بالای 1.8 درصد در اوایل هفته رسید، مسیر خود را معکوس کرد و به سطح 1.7 درصد عقب نشینی کرد و به طلا کمک کرد تا حرکت صعودی خود را حفظ کند.

روز جمعه، اداره سرشماری ایالات متحده گزارش داد که خرده فروشی در ماه دسامبر با 1.9 درصد کاهش به 626.8 میلیارد دلار رسیده است. بر اساس سالانه، فروش 19.3 درصد نسبت به سال 2020 افزایش یافت. واکنش بازار به این ارقام تا حد زیادی خاموش بود و طلا همچنان در نزدیکی بالای محدوده معاملات هفتگی خود به نوسان ادامه داد.

هفته آینده

اداره اسند اقتصادی ایالات متحده در هفته آینده هیچ گونه اطلاعات سطح بالایی را منتشر نخواهد کرد و سرمایه گذاران ممکن است در ادامه قیمت گذاری سیاست های فدرال رزرو دیدگاه کمتر تهاجمی پیش از نشست سیاست گذاری 26 تا 27 ژانویه تردید داشته باشند. دوره خاموشی فدرال رزرو از شنبه، 15 ژانویه آغاز می شود و سیاست گذاران FOMC نیز نمی توانند هیچ نظری در مورد این سیاست ارائه دهند. از این رو، فعالان بازار بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده را از نزدیک تماشا خواهند کرد.

در صورتی که بازده اوراق قرضه 10 ساله آمریکا به کمتر از 1.7 درصد کاهش یابد و در همین حد باقی بماند، دلار ممکن است با فشار فروش مجدد مواجه شود و به طلا اجازه دهد تا بالاتر رود. از طرف دیگر، تلاش دیگری برای مقاومت 1.8 درصد احتمالاً بر XAU/USD تأثیر خواهد گذاشت.

روز دوشنبه، چین داده های تولید ناخالص داخلی “GDP” سه ماهه چهارم را منتشر خواهد کرد. اگر این گزارش به کندی فعالیت دومین اقتصاد بزرگ جهان اشاره کند، بازارها می توانند ریسک گریز باشند و سود طلا را محدود کنند.

گزارش مشاغل دسامبر از بریتانیا در روز سه‌شنبه و حساب‌های جلسه سیاست بانک مرکزی اروپا “ECB” در روز پنجشنبه می‌تواند نوسانات بازار را افزایش دهد، اما بعید است که این رویدادها تأثیر پایداری بر ارزش دلار داشته باشند.

economic calender

چشم انداز تکنیکال طلا

شاخص قدرت نسبی “RSI” در نمودار روزانه بالای 50 باقی می ماند و نشان می دهد که فروشندگان فعلاً در حاشیه هستند. علاوه بر این،میانگین حرکتی  20 روزه از 50 روزه عبور کرد و تغییر صعودی را تایید کرد. در نهایت، این جفت برای چهارمین روز متوالی به بالاتر از میانگین حرکتی 200 روزه رسید.

در جهت صعودی، به نظر می رسد ناحیه مقاومت کلیدی در 1830 دلار تشکیل شده است، جایی که فیبوناچی 23.6% اصلاحی روند صعودی که از اکتبر آغاز شد و در اواسط نوامبر به پایان رسید، قرار دارد. با  رسیدن قیمت روزانه به بالاتر از این مانع، XAU/USD می تواند 1850 دلار “سطح ایستا” را جلوتر از 1870 دلار “بالاترین قیمت دسامبر، سطح ایستا” هدف قرار دهد.

از طرف دیگر، 1800 دلار “میانگین 200 روزه، فیبوناچی 50% اصلاحی” به عنوان حمایت کلیدی تراز می شود. اگر طلا به زیر این سطح بشکند و از آن به عنوان مقاومت استفاده کند، زیان بیشتری به سمت 1790 دلار “میانگین 100 روزه” و 1780 دلار “فبوناچی 61.8% اصلاحی” مشاهده خواهد شد.

Gold technical outlook

چشم انداز احساسی طلا

نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet نشان می‌دهد که XAU/USD احتمالاً در کوتاه‌مدت بلاتکلیف باقی می‌ماند. میانگین پیش بینی یک هفته ای 1815 دلار است. تعصب خفیف نزولی دست نخورده باقی می ماند زیرا میانگین هدف یک ماهه به زیر 1800 دلار می رسد.

Jan15thgold 3 Jan15thgold 3

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-weekly-forecast-bulls-to-take-action-with-a-break-above-1-830-202201141510

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.