رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • شاخص XAUUSD می تواند روند صعودی را تا 1950 دلار افزایش دهد. تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در کانون توجه
  • قیمت طلا پنجمین افزایش هفتگی متوالی را ثبت کرد که به بالاترین حد خود در 9 ماه گذشته رسید.
  • یک هفته دیگر برای بازدهی اوراق قرضه خزانه داری آمریکا و دلار آمریکا در بحبوحه ترس از رکود مجدد کاهش یافت.
  • آنالیزهای تکنیکال روزانه به نفع خریدارهای طلا است، اما شرایط خرید بیش از حد احتیاط را ایجاب می کند.

با شروع سال، حرکت صعودی قیمت طلا در هفته گذشته بدون کاهش باقی ماند. خریداران طلا پنجمین افزایش هفتگی متوالی را در بحبوحه ضعف مداوم دلار آمریکا “USD” در کنار بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده، به لطف انتظارات فدرال رزرو آمریکا برای افزایش نرخ ثبت کردند. اکنون همه نگاه ها به سوی انتشار داده های تولید ناخالص داخلی “GDP” در سه ماهه چهارم در میان خطرات فزاینده رکود معطوف است.

قیمت طلا به بالاترین حد در 9 ماه گذشته فراتر از 1900 دلار رسید

قیمت طلا در هفته گذشته تحت تاثیر بازده دینامیک اوراق قرضه خزانه داری آمریکا و دلار آمریکا قرار گرفت. احساس ریسک همچنین در میان شرط بندی های فدرال رزرو، داده های ضعیف اقتصادی ایالات متحده و ترس از رکود اقتصادی نقش اساسی داشت.

تعطیلات ملی در ایالات متحده بود که هفته را از دوشنبه آغاز کرد، زیرا خوش بینان طلا از شرایط ناچیز معاملاتی استفاده کردند و به بالاترین سطح 9 ماهه خود در 1929 دلار رسیدند. دلار آمریکا در بحبوحه فروش جفت USDJPY و افزایش انتظارات مبنی بر اینکه فدرال رزرو در بحبوحه کاهش شاخص قیمت مصرف کننده آمریکا “CPI” نرخ ها را با سرعت کمتری افزایش دهد، با یک ضربه مضاعف مواجه شد. پیش بینی پیش از اعلام سیاست بانک ژاپن “BoJ” باعث شد که ین ژاپن به شدت در برابر دلار آمریکا قدرت بگیرد.

با این حال، صعود قیمت طلا به سرعت معکوس شد زیرا معامله گران آمریکایی به کف بازگشتند. فلز درخشان کاهش اصلاحی را تا روز چهارشنبه ادامه داد. تصمیم بانک مرکزی ژاپن برای ایجاد هیچ تغییری در سیاست کنترل بازده، نوسانات شدیدی را در اطراف دلار آمریکا ایجاد کرد که به قیمت طلا کمک کرد تا کشش صعودی را به دست آورد. اما خریداران دلار آمریکا دوباره به بازی برگشتند و از پایین ترین سطح هفت ماهه رقبای خود بهبودی قابل توجهی داشتند و قیمت طلا را برای مدت کوتاهی به زیر مرز 1900 دلار رساندند. شاخص پایین‌تر خرده‌فروشی و قیمت تولیدکننده “PPI” در روز چهارشنبه از سوی ایالات متحده، انتظارات فدرال رزرو را تقویت کرد، اما این داده‌های ناامیدکننده تولید صنعتی ایالات متحده بود که دوباره نگرانی‌ها را نسبت به رکود بالقوه در اواخر سال جاری برانگیخت و باعث چرخش در بازار شد. پناهگاه امن دلار آمریکا عجله به سمت تقاضا برای اوراق قرضه دولتی ایالات متحده را افزایش داد و بر بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده در سراسر منحنی تاثیر گذاشت.

با توجه به تضعیف بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده، قیمت طلا روز پنجشنبه حالت اصلاحی خود را تغییر داد و به بالاترین سطح خود در 9 ماه گذشته رسید و به 1935 دلار رسید. قیمت طلا شاهد جهش مجدد 30 دلاری بود، زیرا سرمایه گذاران از چشم انداز افزایش کمتر نرخ فدرال رزرو در ماه های آینده استقبال کردند. تعداد کمی از مقامات فدرال رزرو در هفته اعلام کردند که افزایش نرخ بهره را بیشتر می کنند اما کمتر از سال گذشته. رئیس فدرال رزرو فیلادلفیا، پاتریک هارکر، به رئیس فدرال رزرو دالاس، لوری لوگان، پیوست تا حمایت خود را از سرعت پایین‌تر افزایش نرخ بهره اعلام کند. امیدها به چشم انداز ضعیف فدرال رزرو به نفع قیمت طلا بدون بهره است.

قیمت طلا در آخرین روز معاملاتی هفته حرکت مثبت خود را متوقف کرده است، زیرا سرمایه گذاران مجموعه اخیر داده های اقتصادی ضعیف ایالات متحده را که به سمت داده های مهم تولید ناخالص داخلی ایالات متحده که قرار است در هفته آینده منتشر می شود، دوباره ارزیابی کنند. جریان های پایان هفته و سخنرانی های مقامات فدرال رزرو نیز بر قیمت طلا تأثیر گذاشت.

هفته تولید ناخالص داخلی ایالات متحده

معاملات سبک احتمالاً در طول هفته ادامه خواهد داشت، زیرا معامله گران چینی برای جشن سال نو قمری دور خواهند بود. در ابتدای هفته هیچ چیز قابل توجهی وجود ندارد و از این رو، شاخص اولیه مدیران خرید جهانی S&P “PMI” سه شنبه از ایالات متحده برای انگیزه معاملاتی جدید مورد توجه قرار خواهد گرفت.

چهارشنبه همچنین فاقد هرگونه انتشار کلان ایالات متحده است. گزارش اقتصادی روز پنج شنبه شاهد انتشار داده های مهم اولیه تولید ناخالص داخلی ایالات متحده برای سه ماهه چهارم در کنار کالاهای بادوام، ادعاهای هفتگی بیکاری و فروش خانه های جدید خواهد بود که می تواند معامله گران طلا را سرگرم کند، به خصوص که فدرال رزرو همچنان به داده ها وابسته است. در مورد چشم انداز سیاست خود سلامت اقتصاد ایالات متحده در میان خطرات رکود فزاینده به دقت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

شاخص تورم مورد علاقه فدرال رزرو، شاخص قیمت اصلی PCE، در روز جمعه همراه با داده های هزینه شخصی ارائه می شود. مورد بعدی، داده‌های فروش خانه در انتظار ایالات متحده و بازنگری شده در دانشگاه میشیگان “UoM” احساسات مصرف‌کننده و انتظارات تورمی است.

شایان ذکر است که فدرال رزرو پیش از تصمیم سیاست پولی دوم فوریه در «دوره خاموشی» خواهد بود. بنابراین، داده های اقتصادی ایالات متحده به عنوان محرک اصلی بازار همراه با روندهای ریسک ظاهر می شوند، زیرا گزارش های درآمد شرکت های ایالات متحده نیز به دقت دنبال می شود.

چشم انداز تکنیکال قیمت طلا

بازگشت قیمت طلا از حمایت خط روند افقی در حدود 1,897 دلار، روند صعودی را احیا کرد و خریداران برای تست سطح روانی 1,950 دلار قرار گرفتند.

توقف بعدی برای خریدارهای طلا در اوج 20 و 22 آوریل در حدود 1958 دلار پیش بینی شده است. شکست محکم بالاتر از آن باعث افزایش دوباره به سمت آستانه بحرانی 2000 دلار خواهد شد.

شاخص 14 روزه “RSI” در حدود ساعت 71.00 به منطقه ای که بیش از حد خرید شده است اشاره می کند و نشان می دهد که فضای بیشتری برای صعود وجود دارد.

از طرف دیگر، اگر سرمایه‌گذاران در مواجهه با افزایش اخیر به سودآوری در خریدهای طلای خود متوسل شوند، فروشندگان طلا بار دیگر حمایت فوق‌الذکر را فقط زیر 1900 دلار به چالش خواهند کشید.

بسته شدن کندل روزانه زیر سقف نزولی گفته شده، سطح ها را برای اصلاح بیشتر به سمت منطقه 1865 دلاری باز می کند، جایی که بالاترین قیمت 11 ژانویه و میانگین حرکتی روزانه 21 “DMA” ادغام می شوند.

قیمت طلا: نمودار روزانه

نظرسنجی احساسی XAUUSD

طبق نظرسنجی FXStreet Forecast، جفت XAUUSD در راه رسیدن به 2000 دلار در هر اونس است. انتظار می‌رود که طلا در هفته آینده رشد کند و در حالی که با گذشت زمان تعداد خریداران کاهش می‌یابد، آنها همچنان نشان دهنده گروه خوبی از بازیکنان بازار هستند.

نمودار نمای کلی سوگیری صعودی را تأیید می کند، زیرا سه میانگین حرکتی مورد مطالعه پیشرفت خود را افزایش داده و در بالاترین حد چند ماهه قرار دارند. برخی از شرط‌بندی‌های شدید به هر طریقی وجود دارد، اما به طور کلی خریدارها کنترل طلا را در دست دارند.

XAU/USD sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/gold-price-weekly-forecast-xau-usd-could-extend-uptrend-to-1-950-us-gdp-in-spotlight-202301201531

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.