رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • محاسبات فدرال رزرو ایالات متحده و تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا معکوس می‌شوند.
  • تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در سه ماهه سوم از انتظارات بازار پیشی گرفت.
  • مواضع کینه توزانه بانک مرکزی اروپا مسیر سختگیرانه مناقشه‌آمیز آینده را تحت الشعاع قرار داد.
  • رشد اروپا و سیاست پولی فدرال رزرو ایالات متحده تصمیماتی را در هفته آینده اتخاذ خواهد کرد.
  • EURUSD نتوانست برابری را حفظ کند، یک پرچم قرمز برای کسانی که امیدوار به پایین آمدن موقت هستند.

جفت ارز EURUSD برای دومین هفته متوالی صعود کرد و آن را در حدود 0.9950 به پایان رساند. دلار آمریکا “USD” هفته را با روندی عقب‌تر آغاز کرد و کاهش هفتگی قبلی را در میان گمانه‌زنی‌هایی که فدرال رزرو آمریکا به زودی سرعت انقباض را افزایش  خواهد داد بود. در عین حال، یورو تحت فشار باقی ماند، زیرا داده های اخیر اروپا نشان می دهد که رکود اقتصادی همچنان در حال افزایش است. اوضاع روز پنجشنبه تغییر کرد، زیرا رویدادهای سطح اول از اروپا و ایالات متحده باعث شد فعالان بازار طعم ترش را در دهان خود ایجاد کنند.

بانک مرکزی اروپا راهنمایی های رو به جلو را کنار می گذارد

بانک های مرکزی همچنان در وسط باقی ماندند و بانک مرکزی اروپا “ECB” تصمیم سیاست پولی خود را در روز پنجشنبه اعلام کرد. رئیس کریستین لاگارد و همکارانش سه نرخ اصلی را هر کدام 75 واحد افزایش داد و تغییراتی را در برنامه عملیات تامین مالی مجدد هدفمند بلندمدت “TLTRO” III برای سفت کردن بیشتر سیستم مالی ایجاد کرد. بانک مرکزی اروپا همچنین گفت که سیاست گذاران به راهنمایی رو به جلو پشت خواهند کرد زیرا این امر به عدم اطمینان بالا دامن می زند.

پرزیدنت کریستین لاگارد همچنین تکرار کرد که تورم بسیار بالاست در حالی که اشاره کرد که فعالیت اقتصادی احتمالاً در سه ماهه سوم سال به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و احتمالاً در سه ماهه آینده نیز کاهش بیشتری خواهد داشت. سخنان او نابخردانه خوانده شد، که بر یورو فشار آورد و یورو دلار را از اوج اخیر خود در 1.0093 دورتر کرد.

تولید ناخالص داخلی خوش‌بینانه ایالات متحده

ایالات متحده عقب نماند. این کشور برآورد اولیه تولید ناخالص داخلی “GDP” سه ماهه سوم را منتشر کرد که شگفتی مثبتی را به همراه داشت. این گزارش نشان داد که رشد اقتصادی سالانه 2.6 درصد در سه ماه منتهی به سپتامبر، بهتر از انتظار 2.4 درصد بوده و روند منفی دو سه ماهه قبل را بازگردانده است. دلار آمریکا تحت فشار فروش ملایم با سرفصل ها قرار گرفت، زیرا بازارهای سهام تیتر را دلگرم کننده دیدند. در همان زمان، بازده اوراق قرضه دولتی ایالات متحده به شدت از بالاترین سطح چند ساله عقب نشینی کرد و فشار بر دلار آمریکا را افزایش داد.

این خبر بازارهای مالی را در آستانه تصمیم سیاست پولی فدرال رزرو ایالات متحده، که برای چهارشنبه آینده، 2 نوامبر برنامه ریزی شده است، شوکه کرد. اروپا ارقام تولید ناخالص داخلی خود را قبل از فدرال رزرو منتشر خواهد کرد و انتظار می رود اقتصاد اتحادیه اروپا در سه ماهه سوم سال 0.7٪ QQ رشد داشته باشد.

فعالان بازار باید فرصت های معاملاتی را در یک سناریوی کاملاً آشفته پیدا کنند. پس از اینکه مراحل اولیه همه‌گیری کووید-19 فعالیت اقتصادی جهانی را متوقف کرد، تورم در اقتصادهای بزرگ به بالاترین حد خود رسید. افزایش شدید قیمت‌ها دولت‌ها و سیاست‌گذاران را غافلگیر کرد و سیستم‌های مالی مربوطه آنها را پر از نقدینگی کرد که به افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها می‌افزاید. اکثر بانک‌های مرکزی به سرعت مسیر خود را تغییر دادند و مانند همیشه فدرال رزرو پیشتاز بود و انقباضات کمی را به سرعت آغاز کردند. رکود خشک شدن نقدینگی افزایش خطر کاهش رشد اقتصادی است. با گذشت سال، تورم هیچ نشانه ای از کاهش نشان نداد، اما فعالیت اقتصادی به وضوح کاهش یافت. در این مرحله، گزارش تولید ناخالص داخلی ایالات متحده بسیار مرتبط‌تر از واکنش واقعی بازار است، زیرا نشان می‌دهد این کشور می‌تواند در برابر افزایش نرخ‌های بیشتر مقاومت کند.

فدرال رزرو آمریکا در مرحله بعدی قرار می گیرد

فدرال رزرو، طبق معمول، مسیر انقباض کمی را پیش برد، در حالی که بانک مرکزی اروپا یکی از آخرین کسانی بود که واکنش نشان داد. و در حالی که اولی فکر می کند قبلاً به اندازه کافی انجام داده است، دومی راه طولانی در پیش دارد. رشد در ایالات متحده ثابت شده است، در حالی که مقامات اتحادیه اروپا در حال ترسیم تصویری تاریک از آینده هستند. فدرال رزرو می تواند سرعت انقباض را کاهش دهد و امیدوار باشد که نرخ پایه 3.25 درصدی تورم را بدون آسیب به رشد کاهش دهد. از سوی دیگر، بانک مرکزی اروپا نه تنها باید با تورم بی سابقه و کاهش رشد، بلکه با بحران انرژی نیز مقابله کند.

در این میان، بازارهای مالی با گزارش‌های درآمدی ایالات متحده و تنش‌های فزاینده بین اتحادیه اروپا و روسیه بمباران می‌شوند و روسیه همیشه آماده تهدید یک جنگ هسته‌ای است.

روز جمعه، ایالات متحده شاخص قیمت اصلی هزینه های مصرف شخصی “PCE” را منتشر کرد که در ماه سپتامبر افزایش یافت و از 4.9 درصد در ماه اوت به 5.1 درصد در سال رسید. شاخص اصلی قیمت PCE معیار مورد علاقه فدرال رزرو برای نرخ تورم است و واضح است که این خبر خوبی قبل از اعلام بانک مرکزی نیست.

انتظار می رود فدرال رزرو هفته آینده یک بار دیگر نرخ بهره را 75 واحد افزایش دهد و راه را برای افزایش های کوچکتر پس از آن هموار کند. فعالان بازار پیش‌بینی می‌کنند که در دسامبر 50 واحد افزایش یابد، و مشابه دیگری در اولین جلسه سال 2023.

عدم تعادل بین بانک‌های مرکزی یکی از دلایلی بوده است که یورو دلار در ماه سپتامبر به پایین‌ترین سطح طی دو دهه گذشته یعنی 0.9535 سقوط کرد. بهبود بعدی مربوط به این گمانه زنی بود که فدرال رزرو سرعت انقباضات را کاهش خواهد داد، اما همچنین باعث استحکام بیشتر سهام خواهد شد. در مورد دومی، سقوط نام‌های بزرگ در پایان هفته به دلار آمریکا فرصتی داد تا دوباره بازگردد، در حالی که EURUSD دوباره زیر ارزش برابری معامله می‌شود و برای آینده یورو خوب به نظر نمی‌رسد.

فراتر از تصمیم فدرال رزرو و تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا، تقویم اقتصاد کلان هفته آینده PMI تولید ISM اکتبر ایالات متحده و PMI خدمات ISM را برای همان ماه خواهد آورد. جمعه آینده، ایالات متحده گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی اکتبر را منتشر خواهد کرد که انتظار می رود نشان دهد اقتصاد 200000 موقعیت شغلی جدید اضافه کرده است و نرخ بیکاری از 3.5 درصد فعلی به 3.6 درصد افزایش یافته است. همچنین شایان ذکر است که بانک مرکزی استرالیا “RBA” و بانک انگلستان “BoE” نیز تصمیمات سیاست پولی خود را اعلام خواهند کرد. RBA و بانک کانادا “BoC” اولین کسانی بودند که سرعت انقباض کمی را کاهش دادند.

امیدواریم به‌روزرسانی‌های هفته آینده به علاقه‌مندی سوداگرانه کمک کند تا تصمیم خود را بگیرد و EURUSD را یک مسیر مشخص قرار دهد.

calender

چشم انداز تکنیکال EURUSD

جفت EURUSD از خط روند نزولی بلندمدت که از بالاترین سطح سال 1.1494 در روز سه شنبه بود شکست و هفته را بالاتر از آن سپری کرد. حتی در روز جمعه یک عقب نشینی به خط روند را تکمیل کرد، از جایی که به عقب برگشت، یک نشانه دلگرم کننده برای خریدارها بود. با این حال، پیشرفت پایدار در میان مدت هنوز مشخص نیست.

نمودار هفتگی نشان می دهد که این جفت پس از برخورد با میانگین حرکتی ساده  که در حال حاضر در منطقه قیمت 1.0090 است، با فروشندگان ملاقات کردند. در همان زمان، 100 SMA روند نزولی خود را تسریع کرد و قصد دارد از زیر میانگین 200 روزه تقریبا از حدود 1.1280 عبور کند، که بسیار دور از سطح فعلی است که مناسب نیست. در نهایت، شاخص های تکنیکال بازیابی خود را از حالت بیش از حد فروش افزایش داده اند، اگرچه  Momentum به زیر سطح 100رسیده در حالی که شاخص  “RSI” به سمت شمال حرکت می کند.

نمودار روزانه نشانه های دلگرم کننده تری را برای صعود ارائه می دهد، اگرچه موانعی در این راه وجود دارد. این جفت به مدت دو روز متوالی در اطراف یک میانگین 100 روزه نزولی قرار گرفت و میانگین حرکتی اکنون در حدود 1.0080 است. میانگین 20 روزه برای پیشرفت تلاش می کند، اما پایین تر از سطح فعلی ایستاده، که نشان دهنده افزایش علاقه خرید است. در نهایت، شاخص های تکنیکال نزدیک به مقادیر بیش از حد خرید هستند و فاقد قدرت جهت دهی واضح هستند.

اگر EURUSD به زیر خط روند سقوط کند، این جفت می تواند در ابتدا به سمت 0.9840 برسد و بعداً تا منطقه قیمت 0.9700 کاهش یابد. نزول بیشتر به پایین تر از آن، این جفت را در مسیر ری‌تست برای پایین ترین سطح سال 0.9535 قرار می دهد. منطقه 1.0080/90 حیاتی به نظر می رسد، زیرا پیشرفت فراتر از آن برای کسانی که به فکر قدرت دلار آمریکا هستند ضربه خواهد زد. سپس EURUSD می تواند به منطقه قیمت 1.0200 برسد، جایی که در اواسط سپتامبر به بالاترین حد خود رسید.

EURUSD technical outlook

نظرسنجی احساسی EURUSD

نظرسنجی پیش بینی جفت EURUSD FXStreet نشان می دهد که این جفت ارز در هفته های آینده تحت فشار باقی خواهد ماند. در چشم انداز هفتگی، این جفت به طور میانگین 0.9919 مشاهده می شود، که 50٪ از کارشناسان نظرسنجی به دنبال مساوی هستند و تنها 20٪ برای سطوح بالاتر شرط بندی می کنند. در چشم انداز ماهانه، فروشنده‌ها 80 درصد را تشکیل می دهند، در حالی که در سه ماهه، 68 درصد هستند. علیرغم نوسان میانگین ها، به سختی انتظار می رود این جفت از 1000 عبور کند.

نمودار نمای کلی نشان می دهد که میانگین حرکتی کوتاه مدت نسبتاً افزایش یافته است، در حالی که میانگین های ماهانه و سه ماهه ثابت شده اند. در همه موارد، بیشتر اهداف زیر آستانه بحرانی 1.0000 باقی می‌مانند، در حالی که هنوز برخی از شرط‌بندی‌ها روی تست علامت 0.9000 وجود دارد. در نهایت، در نمای سه ماهه، احتمال شکست به زیر سطح 0.9535 در سال 2022 بسیار بالاست.

EURUSD sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/eurusd-weekly-forecast-roles-invert-with-us-federal-reserve-and-eu-gross-domestic-product-coming-up-next-202210281532

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.