رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • تورم همچنان بزرگترین دردسر است.
  • مقامات فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا به تغییرات غیرمنتظره در نشست های سیاست پولی دسامبر اشاره کردند.
  • تورم جهانی و موارد ابتلا به ویروس کرونا در چین هشدارهای نگران کننده ای را ایجاد کرد.
  • حرکت مثبت EURUSD کمرنگ شد، اما خریدارهای یورو هنوز تسلیم نشده اند.

EURUSD پیشرفت ماه نوامبر خود را تا 1.0480 در روز سه شنبه افزایش داد، اما حرکت پس از آن کاهش یافت و هفته را در حدود 1.0350 به پایان رساند. دلار آمریکا در ابتدای هفته در بحبوحه گمانه زنی های فزاینده مبنی بر اینکه فدرال رزرو آمریکا سیاست های پولی خود را به دنبال نشانه هایی از کاهش تورم در ایالات متحده تغییر خواهد داد، در سطح عقب ماند.

در بحبوحه نشانه‌هایی از بالا ماندن فشارهای تورمی در سطح جهانی، افزایش تنش‌ها بین روسیه و کشورهای غربی، و ترس از مسائل جدید زنجیره تامین پس از حل‌وفصل این موضوع، روحیه خوش‌بینانه در طول هفته محو شد. یورویی که قبلاً از ضعف گسترده دلار آمریکا سود می برد، رشدها را کاهش داد و ثابت ماند.

عوامل خطر بر یورو تاثیر گذاشته است

بریتانیا گزارش داد که شاخص قیمت مصرف کننده “CPI” در ماه اکتبر 11.1 درصد افزایش یافته است که یک رکورد بالاتر است. این کشور تاکنون تنها کشوری است که مقامات علناً اذعان دارند که اقتصاد در رکود است. شاخص قیمت مصرف کننده منطقه یورو در همان دوره 10.6% تایید شد که به سختی کمتر از برآورد اولیه 10.7% بود.

در اواسط هفته، پس از انتشار اخباری مبنی بر اینکه موشک های مشکوک روسیه در یکی از شهرهای لهستان نزدیک مرز اوکراین فرود آمد و دو نفر را کشتند، بازارهای مالی را تحت تاثیر قرار داد. پس از تحقیقات، ناتو معتقد است که این موشک از دفاع اوکراین بوده که در واقع لهستان را مورد حمله قرار داده است، اگرچه این موضوع هنوز در دست بررسی است.

همچنین چین مدام از افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا خبر می دهد. این کشور علیرغم سیاست سختگیرانه کووید، روز پنجشنبه ۲۳۲۷۶ مورد جدید ابتلا را اعلام کرد. قرنطینه در مناطق مختلف گسترش یافت و منجر به ناآرامی غیرنظامی شد. چین به سختی برخی از اقدامات محدودکننده خود را برای نزدیک کردن تماس ها کاهش داده است، و جهان نگران است که اقتصاد آسیب دیده چین بتواند به یک سرایت جهانی منجر شود، همانطور که در مراحل اولیه بیماری همه گیر اتفاق افتاد.

سیاستگذاران بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو در جریان هستند

در همین حال، بانک‌های مرکزی در آستانه نشست‌های سیاست پولی اواسط دسامبر، نکاتی را ارائه می‌کنند. کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا “ECB” روز جمعه گفت که آنها به افزایش نرخ بهره ادامه خواهند داد و افزود که حتی ممکن است نیاز به محدود کردن فعالیت های اقتصادی برای مهار تورم داشته باشند. لاگارد افزود: “ما انتظار داریم که نرخ ها را بیشتر افزایش دهیم – و پس گرفتن وام مسکن ممکن است کافی نباشد.” نرخ سپرده بانک مرکزی اروپا 1.5 درصد است، که بسیار کمتر از 4 درصد همتای آمریکایی خود است.

فدرال رزرو آمریکا خیلی زودتر از بانک مرکزی اروپا موضع مناقشه‌آمیز اتخاذ کرده است و به نرخ های محدود کننده نزدیک تر می شود که انتظار می رود تورم را کاهش دهد. در بلندمدت، نرخ وجوه فدرال رزرو ایالات متحده تا سال 2023 حدود 5 درصد و در سال 2024 به 4.5 درصد کاهش می یابد.

عامل دیگری که در این هفته بر دارایی های پربازده تأثیر گذاشت، از سوی فدرال رزرو بود. تعداد فزاینده ای از مقامات فدرال رزرو پیشنهاد کردند که بانک مرکزی ممکن است نیاز به حفظ موضع مناقشه‌آمیز خود برای مدتی داشته باشد، زیرا پیشرفت در مهار تورم کافی نبوده است. فدرال رزرو ایالات متحده تصمیم خود را در 14 دسامبر اعلام خواهد کرد، در حالی که بانک مرکزی اروپا در 15 دسامبر همین کار را انجام خواهد داد و اقداماتی را قبل از تعطیلات زمستانی انجام می دهد. پیش از اعلامیه‌ها، علاقه‌های سرمایه گذاران احتمالاً در قیمت هر اظهارنظری عجله خواهند کرد، به‌ویژه اگر از ایده محوری فدرال‌رزرو یا یک بانک مرکزی اروپا محافظه‌کار دور باشند.

ایالات متحده سیگنال های اقتصاد کلان دلگرم کننده ای را نشان می دهد

نشانه‌های اقتصاد کلان بهتر از ایالات متحده بود، زیرا شاخص قیمت تولیدکننده “PPI” این کشور در ماه اکتبر 8 درصد افزایش یافت و نسبت به 8.4 درصد قبلی کاهش یافت. قرائت اصلی به 6.7 درصد رسید که نسبت به 7.1 درصد در سپتامبر کاهش داشت. علاوه بر این، خرده‌فروشی در ماه سپتامبر 1.3 درصد افزایش یافت که از همه تخمین‌ها شکست خورد.

با این وجود، و با وجود جو ضعیف بازار، سود دلار آمریکا کاملاً محدود بود. دو عامل اصلی می تواند آن را توضیح دهد. اولین مورد، بازدهی اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده است که بسیار پایین تر از بالاترین رقم چند ساله اخیر خود باقی مانده است. بازده برای هفته بالاتر بود اما به نظر می رسد در نهایت تثبیت شده است. عامل دیگر اعتقاد به این است که فدرال رزرو ایالات متحده به زودی سرعت انقباضات کمی را کاهش خواهد داد، یا به دلیل کاهش تورم یا به دلیل رسیدن به سطوح محدودکننده خواهد بود.

هفته پیش رو برخی از رویدادهای سطح اول را به همراه خواهد داشت که می تواند واکنش های احساساتی را ایجاد کند. S&P Global برآوردهای اولیه PMI نوامبر خود را برای اتحادیه اروپا و ایالات متحده منتشر خواهد کرد. همچنین سفارشات کالاهای بادوام اکتبر و صورتجلسه FOMC را منتشر خواهد کرد. سرانجام در روز جمعه، آلمان دومین برآورد تولید ناخالص داخلی “GDP” سه ماهه سوم خود را معرفی خواهد کرد.

calender

چشم انداز تکنیکال EURUSD

جفت یورو دلار قدرت صعودی بلندمدت خود را از دست داده است. نمودار هفتگی نشان می دهد که EURUSD در انتهای سقف هفته قبل نگه داشته شده است در حالی که بالاترین قیمت را ثبت کرده است. میانگین حرکتی 20 روزه “SMA” در حدود 1.0030 ثابت باقی می ماند، به سختی بالاتر از سطح بحرانی فیبوناچی، یعنی اصلاحی 61.8 %. میانگین 100 روزه از زیر میانگین 200 روزه عبور می کند، هر دو کشش نزولی بسیار بالاتر از سطح فعلی را دارند، که نشانه خوبی برای خریدارهای یورو نیست.

نمودار روزانه نشان می دهد که این جفت برای مدت کوتاهی از میانگین 200 روزه در اوایل هفته فراتر رفت، اما همچنین فروشندگان درحال فشارآوردن هستند. EURUSD از ژوئن 2021 کمتر از میانگین حرکتی بوده است و این یک شاخص روند اصلی خواهد بود زیرا خریداران از شکست صعودی سطح مقاومت پویا خوشحال خواهند شد. زیرا شاخص Momentum با وجود اینکه در محدوده خرید بیش از حد است، شیب صعودی خود را حفظ می کند، در حالی که شاخص “RSI” در حدود 67 تثبیت می شود. علاوه بر این، میانگین 20 روزه پس از عبور از بالای میانگین 100 روزه به طور محکم به سمت شمال حرکت می کند. همچنین با سطح حمایت فیبوناچی ذکر شده همگرا می شود.

میانگین 200 روزه در حال حاضر روی 1.0416 قرار دارد و مقاومتی را در سطح 1.0480 ایجاد می کند. گسترش فراتر از آن باید به نفع ریتست منطقه قیمت 1.0600 باشد. اولین سطح حمایت در 1.0305، یعنی 23.6% اصلاح فیبوناچی، و پس از آن 1.0190، 38.2% اصلاحی همان حرکت قرار دارد.

EURUSD technical outlook

نظرسنجی احساسی EURUSD

طبق نظرسنجی FXStreet پیش بینی، جفت EURUSD می تواند در هفته آینده سهمی داشته باشد. میانگین هدف 1.0211 است که 56 درصد از کارشناسان نظرسنجی به سطوح پایین تری چشم دوخته اند. با این وجود، اکثر بازیگران بازار بر این باورند که این جفت ارز بالاتر از برابری باقی خواهد ماند، که کاملاً تغییری نسبت به آنچه در بیشتر سال شاهد بودیم. چشم اندازهای بلندمدت در میان بانک‌ها که هنوز روی دلار آمریکا شرط‌بندی می‌کنند، نزولی است. بررسی ها ممکن است به زودی در دسترس باشند.

نمودار نمای کلی نشان می دهد که میانگین های حرکتی خنثی می مانند، زیرا بیشتر شرط ها زیر سطح فعلی باقی می مانند. با این حال، تعداد کسانی که برای اوج های بالاتر در بازدیدهای ماهانه و فصلی شرط بندی می کنند همچنان در حال افزایش است.

EURUSD sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/eurusd-weekly-forecast-inflation-is-still-the-biggest-headache-202211181523

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.