رفتن به محتوا رفتن به نوار کناری رفتن به فوتر
  • تورم اتحادیه اروپا، اشتغال ایالات متحده و چین هفته شلوغی را در پیش رو دارند.
  • انتظار می رود شاخص هماهنگ قیمت مصرف کننده اروپا در ماه اکتبر به بالاترین حد خود برسد.
  • موارد ابتلا به کووید-19 در چین همچنان در حال افزایش است و این تهدیدی است که بهبود اقتصاد جهانی را مختل می کند.
  • EURUSD از نظر تکنیکال در بلندمدت صعودی است، اما همچنان باید 1.0480 را تثبیت کند.

جفت ارز EURUSD در هفته گذشته صعود خود را از سر گرفت و به زیر آستانه 1.0400 رسید. دلار آمریکا روز دوشنبه افزایش یافت و در میان اخبار نگران‌کننده‌ای که از چین می‌آمد، شتاب مثبتی داشته. EUR/USD به پایین ترین سطح هفتگی 1.0222 رسید و پس از آن به رقم فوق الذکر بازگشت.

کووید در چین در حال افزایش است: مشکلات زنجیره تامین دوباره روی میز است؟

چین دو مورد مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا و افزایش سرایت را گزارش کرد و با گذشت روزها وضعیت تشدید شد. تا روز جمعه، این کشور برای دومین روز متوالی رکورد سرایت COVID-19 را گزارش کرد. مقامات محلی محدودیت‌ها و قرنطینه‌ها را در شهرهای مختلف اعلام کردند و نگرانی‌ها از عقب‌نشینی اقتصاد جهانی را احیا کردند. بر اساس آخرین اظهارات بانک مرکزی، مسائل مربوط به زنجیره تامین – یکی از دلایل اصلی افزایش سرسام آور تورم جهانی – تقریباً حل شده است. قرنطینه های جدید در دومین اقتصاد بزرگ جهان ممکن است بار دیگر معاملات جهانی را مختل کند و تنگناها را احیا کند.

تورم در ایالات متحده سیگنال هایی از کاهش را نشان می دهد، اما در اروپا در بالاترین حد خود باقی مانده است. شاخص قیمت مصرف کننده آمریکا “CPI” در ماه اکتبر 7.7 درصد افزایش یافت و برای چهارمین ماه متوالی کاهش یافت. در منطقه یورو، شاخص هماهنگ قیمت‌های مصرف‌کننده “HICP” در همان ماه 10.6 درصد سالانه چاپ شد که به سختی از 10.7 درصد در سپتامبر کاهش یافت. جنگ اوکراین و روسیه عامل بزرگی بر تورم اروپا در میان وابستگی اروپا به انرژی روسیه بوده است.

جفت یورو/دلار در روز سه‌شنبه کمی بهبود یافت، اما پیشرفت چشمگیرتری در روز چهارشنبه رخ داد، زیرا داده‌های مربوط به رشد ایالات متحده در جهت نزولی بود، در حالی که صورتجلسات FOMC بسیار بدتر از حد انتظار بود.

PMI ضعیف و تصمیمات فدرال رزرو آمریکا به دلار آمریکا ضربه زد

S&P Global برآوردهای اولیه شاخص های مدیر خرید نوامبر “PMI” خود را منتشر کرد. شاخص های اروپایی نشان داد که فعالیت در بخش خصوصی در محدوده انقباضی باقی مانده است، اما با توجه به بهبود ارقام نسبت به ماه قبل و پیشی گرفتن از انتظارات، بازیگران بازار این ارقام را برای یورو مثبت ارزیابی کردند. علاوه بر این، گزارش رسمی نشان داد که فشار قیمت ها در بحبوحه کاهش تقاضا و کاهش محدودیت های عرضه کاهش یافته است. در مقابل، PMI ایالات متحده بیش از حد انتظار سقوط کرد، به طوری که خدمات و فعالیت های تولیدی به خوبی در محدوده انقباض قرار گرفتند. شاخص PMI تولید به 47.6 به پایین ترین حد خود در 30 ماه گذشته رسید.

شوک داده های ضعیف ایالات متحده بر دلار آمریکا سنگینی کرد، در حالی که صورتجلسه FOMC آخرین میخ را بر تابوت گذاشت. این سند نشان داد که اکثر اعضای رای دهنده فدرال رزرو موافق بودند که علیرغم اینکه خطر چشم انداز تورم به سمت صعودی باقی می ماند، سرعت پایین تر افزایش نرخ بهره به زودی مناسب خواهد بود. علاوه بر این، آنها معتقدند که سیاست پولی در حال نزدیک شدن به سطح “به اندازه کافی محدود کننده” است. دلار آمریکا وارد یک مارپیچ فروش شد که یورو/دلار آمریکا را در اوایل روز پنجشنبه به بالاترین سطح هفتگی 1.0447 رساند. رقیق شدن شرایط بازار در آستانه تعطیلات آخر هفته در بحبوحه تعطیلات روز شکرگزاری ایالات متحده به ارز آمریکا کمک کرد تا حدی بهبود یابد.

آینده اروپا و ایالات متحده چیست؟

به طور کلی، بازارهای مالی خوش بین هستند. بازارهای سهام ایالات متحده در بالاترین سطح خود در چهار ماه گذشته قرار دارند، در حالی که بازدهی خزانه داری ایالات متحده بسیار پایین تر از رکوردهای ثبت شده در چند ماه پیش بوده است. انتظارات مبنی بر کاهش تورم و اینکه فدرال رزرو ایالات متحده سرعت انقباض را کاهش دهد، باعث تسکین رکود بالقوه در ایالات متحده شده است.

از سوی دیگر، اروپا با تداوم فشار بحران انرژی و فقدان یک سیاست مالی مشترک مواجه است که از زمان تشکیل اتحادیه اروپا یک کار ناتمام است. تثبیت قیمت ها برای اتحادیه اروپا کار بسیار سخت تری است و در واقع، هفته آینده، به روز رسانی های جدیدی در مورد شاخص قیمت مصرف کننده دریافت خواهیم کرد.

آلمان تخمین اولیه شاخص هماهنگ قیمت های مصرف کننده ماه نوامبر خود را منتشر خواهد کرد که انتظار می رود از 11.6 درصد در اکتبر به 12.2 درصد در سال جهش کند. اتحادیه اروپا همچنین HICP را برای مدت مشابه منتشر خواهد کرد که در مقایسه با 10.6 درصد قبلی 11.2 درصد افزایش یافته است.

ایالات متحده دومین برآورد تولید ناخالص داخلی “GDP” سه ماهه سوم را منتشر خواهد کرد که انتظار می رود رشد سالانه 2.6٪ تایید شود. روز پنجشنبه، این کشور ارقام تورم مورد علاقه فدرال رزرو، شاخص اصلی قیمت هزینه های مصرف شخصی برای ماه اکتبر و PMI تولید ISM نوامبر را منتشر خواهد کرد.

سرانجام، روز جمعه، ایالات متحده گزارش های حقوق و دستمزد غیرکشاورزی را منتشر خواهد کرد. انتظارات این است که کشور در ماه نوامبر 30000 موقعیت شغلی را از دست داده است، در حالی که نرخ بیکاری 3.6 درصد پیش بینی شده است که نسبت به 3.7 درصد قبلی کاهش یافته است.

فراتر از داده‌های اقتصاد کلان، سرمایه‌گذاران تحولات کرونا در چین را زیر نظر خواهند داشت. تاکنون، این وضعیت نادیده گرفته شده است، اما اگر دولت چین تصمیم بگیرد که اقدامات محدودکننده‌تری را اعلام کند، احساسات بازار ممکن است دچار یک چرخش شدید شود.

calender

چشم انداز تکنیکال EURUSD

نمودار هفتگی جفت EURUSD نشان می دهد که در مسیر صعودی قرار دارد. شاخص مومنتوم از خط وسط خود برگشته و در سطوح مثبت شیب صعودی خود را حفظ کرده و در بالاترین حد خود در دو سال اخیر قرار دارد. در این میان، شاخص “RSI”، اندکی بالاتر رفته و در حال حاضر در حدود 55 است. همچنین میانگین حرکتی 20 روزه “SMA” بیش از 300 پیپ پایین تر از سطح فعلی بدون جهت باقی می ماند، در حالی که میانگین های دیگر بالاتر هست.

نمودار روزانه نشان می دهد که EURUSD برای دومین هفته متوالی با میانگین 200 روزه مبارزه می کند. میانگین حرکتی از ژوئن 2021 پیشرفت‌ها را محدود کرده است و شکست واضح بالاتر از آن باید یک نشانه روانی کاملا صعودی باشد. میانگین 20 روزه در بازه زمانی ذکر شده کاملاً به سمت شمال حرکت می کند، اکنون به 38.2% اصلاحی فیبوناچی در 1.0193 نزدیک شده است و پیشرفت خود را به بالای میانگین 100 روزه رسانده و با 61.8% اصلاح فیبوناچی در منطقه قیمت 1.0030 همگرا می شود. شاخص‌های تکنیکال از حالت بیش از حد خرید عقب‌نشینی می‌کنند.

اولین سطح حمایتی در 1.0305 است، یعنی 23.6% اصلاحی فیبوناچی، و پس از آن منطقه قیمت 1.0190 قرار دارد. اگر این جفت به زیر آن برسد، یک ری‌تست در  برابری این جفت روی میز خواهد بود. از سوی دیگر، بالاترین سطح نوامبر 1.0480 مقاومت را فراهم می کند. شکست بالاتر از این سطح باید در را برای پیشرفت بیشتر با هدف تست ناحیه 1.0600 باز کند.

EUR/USD technical outlook

نظرسنجی احساسی EURUSD

نظرسنجی پیش‌بینی FXStreet نشان می‌دهد که جفت ارز EURUSD نزولی است، زیرا اکثر بانک‌ها نتوانسته‌اند چشم‌انداز خود را به‌روزرسانی کنند. از سوی دیگر، تحلیلگران دیدگاه دقیق تری از آنچه ممکن است برای EURUSD اتفاق بیفتد داشتند. با این وجود، چشم انداز کوتاه مدت نشان می دهد که تنها 40 درصد از کارشناسان نظرسنجی به دنبال سطوح پایین تر هستند و میانگین هدف را روی 1.0348 باقی می گذارند.

نمودار نمای کلی نشان می دهد که میانگین حرکتی کوتاه مدت به طور ثابت به سمت شمال حرکت می کند، در راستای قله های بالاتر در روزهای آینده. میانگین‌های حرکتی بلندمدت نیز علی‌رغم تعداد بالای شرط‌بندی‌ها با هدف سطوح زیر برابری جفت ارز افزایش یافته است. همان نمودار به وضوح نشان می دهد که چگونه شرایط در حال چرخش است، با بالاترین سطح در منطقه 1.0600/800 .

EUR/USD sentiment poll

منابع: https://www.fxstreet.com/analysis/eur-usd-weekly-forecasts-eu-inflation-us-employment-and-china-grant-a-busy-week-ahead-202211251510

ارسال نظر

topprotrader.com © 2023 تمام حقوق سایت محفوظ است.

قالب چند منظوره و فروشگاهی Kicker

© 2023 ژاکت. تمامی حقوق سایت محفوظ است.